Sunday, 19 September , 2021
امروز : یکشنبه, ۲۸ شهریور , ۱۴۰۰ - 12 صفر 1443
شناسه خبر : 12268
  پرینتخانه » فرهنگ و هنر, وقایع اتفاقیه تاریخ انتشار : ۲۲ شهریور ۱۴۰۰ - ۱:۳۶ |

معرفی برندگان جوایز جشنواره ونیز

  هفتاد و هشتمین جشنواره فیلم ونیز با معرفی برگزیدگان بخش‌های مختلف و اهدای جایزه شیر طلایی بهترین فیلم به «اتفاق» به کارگردانی اودری دیوان، فیلمساز فرانسوی لبنانی‌تبار به پایان رسید. قدیمی‌ترین رویداد سینمایی جهان امسال با وجود همه‌گیری کرونا با حضور کامل مهمانان و البته رعایت شدید شیوه‌نامه‌های بهداشتی برگزار شد و هیات داوران […]

معرفی برندگان جوایز جشنواره ونیز
 

هفتاد و هشتمین جشنواره فیلم ونیز با معرفی برگزیدگان بخش‌های مختلف و اهدای جایزه شیر طلایی بهترین فیلم به «اتفاق» به کارگردانی اودری دیوان، فیلمساز فرانسوی لبنانی‌تبار به پایان رسید.

قدیمی‌ترین رویداد سینمایی جهان امسال با وجود همه‌گیری کرونا با حضور کامل مهمانان و البته رعایت شدید شیوه‌نامه‌های بهداشتی برگزار شد و هیات داوران بخش مسابقه رسمی به ریاست بونگ جون-هو جایزه اصلی و بزرگ این دوره را به اتفاق آرا به یک فیلمساز زن اهدا کرد. خانم دیوان که اصالتی لبنانی دارد، با «اتفاق» ششمین زن برنده شیر طلایی جشنواره ونیز لقب گرفت.

سال گذشته هم کلویی ژائو با «سرزمین خانه‌به‌دوش‌ها» جایزه شیر طلایی ونیز را برده و سپس در مراسم اسکار با دو جایزه بهترین فیلم و بهترین کارگردان درخشیده بود؛ ماجرایی که به نظر می‌رسد امسال هم می‌تواند با «اتفاق» برای اودری دیوان در فصل جوایز و اسکار نود و چهارم تکرار شود. پس از اهدای جایزه نخل طلایی بهترین فیلم در جشنواره کن ۲۰۲۱ به «تیتان» ژولیا دوکورنو، «اتفاق» دومین فیلم فرانسوی است که جایزه برتر یکی از سه جشنواره مهم اروپایی را می‌برد.

دیگر برنده بزرگ جشنواره فیلم ونیز ۲۰۲۱ شرکت نتفلیکس بود که با فیلم‌هایش چهار جایزه مهم برد؛ شیر نقره‌ای جایزه بزرگ هیات داوران برای پائولو سورنتینو و «دست خدا»، شیر نقره‌ای بهترین کارگردان برای «قدرت سگ» جین کمپیون، بهترین بازیگر جوان برای فیلیپو اسکوتی در «دست خدا» و بهترین فیلمنامه برای «دختر گمشده» مگی جیلنهال که با نخستین تجربه کارگردانی خود در بخش مسابقه جشنواره ونیز هفتاد و هشتم حضور داشت.

پنه‌لوپه کروز هم پس از گرفتن جایزه بهترین بازیگر زن، از پدرو آلمودووار کارگردان «مادران موازی» تشکر کرد. جان آرسیلا برای بازی در «مشغول  کار: گمشده ۸» به کارگردانی اریک ماتی از فیلیپین جایزه بهترین بازیگر مرد را به دست آورد و «حفره» به کارگردانی میکل‌آنجلو فرامارتینو از ایتالیا جایزه هیات داوران را برد.

ریاست هیات داوران جشنواره ونیز ۲۰۲۱ را بونگ جون-هو بر عهده داشت که با «انگل» ابتدا جایزه نخل طلایی بهترین فیلم جشنواره کن را برد و در ادامه برنده چهار جایزه اسکار بهترین فیلم، بهترین کارگردان، بهترین فیلمنامه و بهترین فیلم بین‌المللی شده بود.

 


 

برچسب ها
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.