Tuesday, 11 May , 2021
امروز : سه شنبه, ۲۱ اردیبهشت , ۱۴۰۰ - 30 رمضان 1442
شناسه خبر : 5929
  پرینتخانه » سیاست, وقایع اتفاقیه تاریخ انتشار : ۱۵ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۶ |

قالیباف: قراداد همکاری با چین هشداری به امریکا بود

  رئیس مجلس شورای اسلامی خطاب به آمریکایی‌ها، گفت: وعده کاغذی و ناقص رفع تحریم‌ها پاسخگوی ملت ایران نیست؛ مردم و مسئولان در صدایی واحد منتظر اقدامی عملی برای رفع تحریم‌ها هستند. محمدباقر قالیباف در نطق پیش از دستور امروز صحن علنی مجلس ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو و اعیاد مبارک شعبانیه، گفت: امیدوارم […]

قالیباف: قراداد همکاری با چین هشداری به امریکا بود
 

رئیس مجلس شورای اسلامی خطاب به آمریکایی‌ها، گفت: وعده کاغذی و ناقص رفع تحریم‌ها پاسخگوی ملت ایران نیست؛ مردم و مسئولان در صدایی واحد منتظر اقدامی عملی برای رفع تحریم‌ها هستند.

محمدباقر قالیباف در نطق پیش از دستور امروز صحن علنی مجلس ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو و اعیاد مبارک شعبانیه، گفت: امیدوارم سال پیش رو با نقش آفرینی عمومی مردم سال پیشرفت اقتصادی ایران عزیز و سال عبور از چالش‌ها باشد.

وی افزود: رهبر معظم انقلاب امسال نیز محور شعار سال را تقویت تولید قرار دادند. ما به مردم تعهد می‌دهیم به جای شعار، گزارش عملکرد دهیم و به جای ادعا، عمل کنیم. در سال گذشته مجلس شورای اسلامی گام عملیاتی برای برداشتن موانع تولید برداشت که بازتاب چندانی در رسانه ها نداشت. موادی از قانون اجرای سیاست های کلی اصل ۴۴ با موافقت نمایندگان در سال گذشته اصلاح شد تا زمینه های قانونی رفع مجوزهای دست و پاگیر راه اندازی کسب و کار برداشته شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در سال پیش رو نیز طرح تسهیل مجوزهای کسب و کار که در دستور کار مجلس قرار خواهد گرفت می‌تواند تحولی در موضوع مجوزها ایجاد کند که در صورت تصویب نهایی این طرح برای ایجاد یک کسب و کار جدید جز در موضوعات امنیتی و بهداشتی نیازی به اخذ هیچ مجوزی نخواهد بود و مردم بدون پوشیدن کفش آهنی یا داشتن پارتی می توانند کسب و کار خود را صرفا با اطلاع رسانی در سامانه مربوطه آغاز کنند.

قالیباف تصریح کرد: مجلس در گام های بعد با هم افزایی کمیسیون های صنایع و معادن، حمایت از تولید، اقتصادی، برنامه و بودجه، کشاورزی و عمران طرح های در دست اقدام که برای مانع زدایی و پشتیبانی از تولید نقش موثری ایفا می کند را در اولویت قرار خواهد داد.

وی اظهار داشت: مجلس در قانون بودجه ۱۴۰۰ هم تصمیمات موثری برای حمایت از اشتغال گرفته است، مثل کاهش ۲۰ درصدی مالیات از واحدهای تولیدی و اصناف و اختصاص ۳۲ هزار میلیارد تومان برای توسعه اشتغال با اولویت مناطق محروم.

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: قانون قیمت گذاری محصولات کشاورزی نیز در مجلس تصویب شد که بر اساس آن در سال ۱۴۰۰ دیگر لازم نیست کشاورزان مثل سال های گذشته منتظر بمانند. دولت با هر قیمتی که خواست برای دست رنج آنها قیمت گذاری کند، قانون مصوب مجلس پس از سال ها بالاخره نمایندگان کشاورزان و تشکل های صنفی کشاورزی را وارد چرخه صنفی قیمت گذاری کرد.

قالیباف اظهار داشت: رهبر انقلاب بر اهمیت مبارزه با فساد نیز تاکید داشتند، در تبیین ایشان شیوه مبارزه با فساد نیز از اهمیت قابل توجهی برخوردار بود که مطابق رهنمود معظم له راه مبارزه با فساد بستن کانال ها و مجاری فساد مانند اصلاح نظام بانکی و گمرکی است.

وی اضافه کرد: از آنجا که این رویکرد مبنایی در مبارزه با فساد، کارویژه مجلس و دستگاه های اجرایی است، مجلس به نوبه خود وظیفه دارد در این زمینه فعالانه عمل کند مخصوصا اصلاح ساختار بودجه و دقت در تنظیم ابعاد برنامه هفتم ضروری است، از این رو دیوان محاسبات و کمیسیون های برنامه و بودجه موظف هستند تا این مساله را در اولویت کار خود قرار داده و اقدامات تقنینی و نظارتی لازم را در دستور کار مجلس قرار دهند و گزارش اقدامات خود را به صحن  علنی مجلس ارائه کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: گام دیگر برای لبیک به تقویت تولید این است که مجلس در سال ۱۴۰۰ به سرعت طرح جهش تولید برای تقویت مسکن را تصویب خواهد کرد. امیدواریم با این تصمیم انقلابی، تولید مسکن جهش پیدا کند تا مردم در بازار آشفته مسکن نفس راحت بکشند.

قالیباف افزود: این قانون چند صد هزار شغل و کسب و کارهای مختلف ایجاد می‌کند و در صورت همت دولتمردان ثمره این قانون می‌تواند به سرعت کام مردم را در سال جاری شیرین کند.

وی همچنین با بیان اینکه از مهمترین نکاتی که در سال ۱۴۰۰ مطرح است، مواجهه با دولت جدید آمریکاست، تاکید کرد: خوشبختانه قانون جدید لغو تحریم‌ها سمت و سوی بازی یکطرفه را تغییر داد و باعث شد گذشت زمان به نفع ایران تمام شود به گونه‌ای که اگر قبل از آن گذشت زمان به معنای پابرجا ماندن تحریم‌ها بود اکنون گذشت زمان به معنای پیشرفت هسته‌ای است و باید در قبال تاخیر هزینه بدهند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه همین روند، گشایش‌هایی در دیپلماسی ایجاد کرده است، اظهار داشت: آمریکایی‌ها باید بدانند ایران برای رفع تحریم‌ها راهبرد اصلی خود را بی اثر کردن تحریم‌ها قرار داده است و با فعال سازی صنعت هسته‌ای آنها هستند که باید تصمیم بگیرند و تحریم‌های ایران را به شکل عملی و کامل رفع کنند و وعده کاغذی و ناقص رفع تحریم‌ها پاسخگوی ملت ایران نیست مردم و مسئولان در صدایی واحد منتظر اقدامی عملی برای رفع تحریم‌ها هستند.

قالیباف به سند راهبردی ۲۵ ساله ایران و چین اشاره کرد و گفت: درباره سندِ برنامه‌ی همکاریِ جامعِ ایران و چین نیز تصریح می کنیم که ما از این اقدام استقبال می‌کنیم. امضای این سند اگر به معنای اعلام باور به این امر باشد که جهان در غرب خلاصه نمی‌شود و قرن آینده قرن آسیاست، یک گام راهبردی محسوب خواهد شد. همچنین، امضای این سند هشدار مهمی به آمریکاست تا بفهمد که مناسبات بین المللی به سرعت به ضرر آمریکا در حال تغییر است و این کشور دیگر در موقعیتی نیست که بتواند الگو، برنامه یا توافقی را به طور یکجانبه به کشورهای مستقل تحمیل کند.


برچسب ها
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.