Saturday, 27 November , 2021
امروز : شنبه, ۶ آذر , ۱۴۰۰ - 22 ربيع ثاني 1443
شناسه خبر : 14908
  پرینتخانه » سیاست, وقایع اتفاقیه تاریخ انتشار : ۲۶ آبان ۱۴۰۰ - ۱:۰۹ |

فیسبوک اعلام کرد: هکرهای پاکستانی در پی شکار مقامات دولت افغانستان بودند

فیسبوک می‌گوید فعالیت یک گروه هکری مستقر در پاکستان را که همزمان با پیشروی‌ها و قدرت‌گیری طالبان در افغانستان، حساب‌های افراد مرتبط با دولت وقت و نیروهای امنیتی افغانستان را هدف می‌گرفتند، مسدود و خنثی کرده است. شبکه اجتماعی فیسبوک فاش کرد این گروه مستقر در پاکستان با نام «ساید کپی» (SideCopy) از «طعمه‌های عاشقانه» […]

فیسبوک اعلام کرد: هکرهای پاکستانی در پی شکار مقامات دولت افغانستان بودند

فیسبوک می‌گوید فعالیت یک گروه هکری مستقر در پاکستان را که همزمان با پیشروی‌ها و قدرت‌گیری طالبان در افغانستان، حساب‌های افراد مرتبط با دولت وقت و نیروهای امنیتی افغانستان را هدف می‌گرفتند، مسدود و خنثی کرده است.

شبکه اجتماعی فیسبوک فاش کرد این گروه مستقر در پاکستان با نام «ساید کپی» (SideCopy) از «طعمه‌های عاشقانه» برای فعالیت‌های خود استفاده می‌کرده‌ است. هکرها با وانمود کردن این که زنان جوان در پلتفرم هستند سعی می‌کردند به صفحات اشخاصی که مدنظرشان بود دسترسی پیدا کنند.

مدیران شرکت متا، شرکت مادر فیسبوک، جزییاتی از انگیزه نهایی این گروه را اعلام نکرد اما گفت که این حملات متوجه «کسانی بود که با دولت افغانستان، ارتش و مجریان قانون در کابل ارتباط داشتند.»

تکنیک اصلی هکرها که به‌عنوان فیشینگ شناخته می‌شود، اشتراک‌گذاری لینک‌ها و هدایت طعمه‌هایشان به سایت‌های حاوی نرم‌افزارهای مضر و یا تشویق آنان به دانلود برنامه‌های چت دست‌کاری شده بود. به گفته فیسبوک اوج کارزار این هکرها بین ماه آوریل و اوت بود.

کابل، پایتخت، روز یکشنبه ۱۵ اوت ۲۰۲۱ میلادی به دنبال خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان بدست طالبان سقوط کرد و این گروه پس از ۲۰ سال کنترل این کشور را دوباره بدست گرفتند.

هکرها همچنین به‌عنوان بخشی از حملات فاش شده از سوی فیسبوک، با راه‌اندازی فروشگاه‌های جعلی برنامه‌های موبایل، وب‌سایت‌های قانونی را به‌خطر انداختند تا بتوانند با اعتبار فیس‌بوک طعمه‌های خود را به دام اندازند.

«ساید‌ کپی» همچنین به‌دنبال این بود که قربانیان خود را به دانلود برنامه‌های حاوی بدافزار به‌عنوان بخشی از تلاشی که «دارای ویژگی‌های بارز یک عملیات با منابع خوب و مداوم بود و در عین حال کسانی را که پشت آن‌ هستند، پنهان می‌کرد، وادار کند.»

شرکت فیسبوک ارقامی درباره تعداد حساب‌های احتمالی تحت حمله یا ماهیت اطلاعات هک شده ارائه نکرده است.

این گروه مستقر در کالیفرنیا همچنین گفت که هکرهای دخیل در عملیات افغانستان و همچنین مجموعه‌ای از سه گروه از هکرها را که مخالفان یا منتقدان دولت در سوریه را هدف قرار داده بودند، «حذف» کرده است.

 


 

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.