Saturday, 8 May , 2021
امروز : شنبه, ۱۸ اردیبهشت , ۱۴۰۰ - 27 رمضان 1442
شناسه خبر : 5409
  پرینتخانه » سیاست, وقایع اتفاقیه تاریخ انتشار : ۲۸ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۶ |

طالبان رسماً امریکا را درباره خروج از افغانستان تهدید کرد

  گروه طالبان تهدید کرد که اگر ایالات متحده نیروهای خود را تا مهلت از پیش تعیین شده یعنی اول مه (۱۱ اردیبهشت) از این کشور خارج نکند، باید «پیامدهای» آن را بپذیرد. این هشدار پس از آن اعلام شد که جو بایدن، رئیس جمهوری جدید ایالات متحده اعلام کرد خروج این نیروها در مهلت […]

طالبان رسماً امریکا را درباره خروج از افغانستان تهدید کرد
 

گروه طالبان تهدید کرد که اگر ایالات متحده نیروهای خود را تا مهلت از پیش تعیین شده یعنی اول مه (۱۱ اردیبهشت) از این کشور خارج نکند، باید «پیامدهای» آن را بپذیرد.

این هشدار پس از آن اعلام شد که جو بایدن، رئیس جمهوری جدید ایالات متحده اعلام کرد خروج این نیروها در مهلت تعیین شده در چهارچوب توافق دولت پیشین آمریکا «دشوار» است.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان به خبرگزاری فرانسه گفت: «آمریکایی‌ها باید مطابق با توافق دوحه به اشغال خود پایان دهند و همه نیروهای خود را تا اول ماه مه از افغانستان خارج کنند. اگر این كار را به هر دلیل یا بهانه‌ای انجام ندهند، مسئول عواقب آن خواهند بود.»

در توافقنامه‌ای که در ۲۹ فوریه سال ۲۰۲۰ میلادی در دوحه، پایتخت قطر میان زلمی خلیلزاد، نماینده دولت ترامپ و گروه طالبان امضا شد، آمده است که چنانچه طالبان به تعهدات خود مطابق با این پیمان عمل کند، آمریکا و ناتو نیز تمام سربازانشان را ظرف ۱۴ ماه یعنی تا اول مه سال ۲۰۲۱ میلادی از افغانستان خارج کنند.

اکنون جو بایدن باید دربارۀ آینده نظامیان آمریکایی در این کشور تصمیم بگیرد؛ آنهم در حالیکه گفتگوهای صلحی که از زمان امضای این پیمان میان دولت مرکزی افغانستان و شورشیان طالبان برگزار شده، هنوز به هیچ نتیجه روشنی نرسیده است.

جو بایدن طرفدار خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان است اما برخی از مقامات ارشد آمریکا از این ترس دارند که شتاب در خروج نیروها باعث هرج و مرج بیشتر و افزایش خشونت‌ها در این کشور شود.

دولت بایدن همچنین طالبان را به عدم رعایت توافق دوحه و عدم قطع روابط خود با سازمان‌های تروریستی مانند القاعده متهم کرده است و این گروه را مسئول افزایش خشونت‌ها در ماه‌های اخیر در افغانستان می‌داند؛ در مقابل نیروهای طالبان می‌گویند که با پرهیز از حمله به نظامیان خارجی مستقر در افغانستان، به تعهدات خود عمل کرده‌اند و بر این اساس قاطعانه خواستار خروج این نیروها هستند.

جو بایدن در مصاحبه با شبکه خبری ‌ای‌بی‌سی اعلام کرد که خروج نیروهای کشورش طبق موعد از پیش تعیین شده، «ممکن ولی دشوار» است.

او همچنین از اینکه توافق دوحه در حالی در دولت ترامپ امضا شده که مذاکرات آن به روشی «کاملاً قاطعانه» انجام نشده، ابراز تأسف کرد.

 


 

برچسب ها
,
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.