Thursday, 13 May , 2021
امروز : پنج شنبه, ۲۳ اردیبهشت , ۱۴۰۰ - 2 شوال 1442
شناسه خبر : 5060
  پرینتخانه » سیاست, وقایع اتفاقیه تاریخ انتشار : ۲۱ اسفند ۱۳۹۹ - ۰:۴۰ |

سه روز پس از آزادی زاغری؛ جزئیات گفت و گوی روحانی و نخست وزیر انگلستان

  رئیس جمهور ایران سه روز پس از پایان دوران محکومیت نازنین زاغری با نخست وزیر انگستان گفت و گو کرد. حسن روحانی در تماس تلفنی با بوریس جانسون گفت: همکاری‌های بین‌المللی در نتیجه سیاست‌های ترامپ، آسیب دیده و متأسفانه سازمان ملل و شورای امنیت نیز در این مدت عملکرد شایسته و بی‌طرفانه‌ای نداشتند و […]

سه روز پس از آزادی زاغری؛ جزئیات گفت و گوی روحانی و نخست وزیر انگلستان
 

رئیس جمهور ایران سه روز پس از پایان دوران محکومیت نازنین زاغری با نخست وزیر انگستان گفت و گو کرد.

حسن روحانی در تماس تلفنی با بوریس جانسون گفت: همکاری‌های بین‌المللی در نتیجه سیاست‌های ترامپ، آسیب دیده و متأسفانه سازمان ملل و شورای امنیت نیز در این مدت عملکرد شایسته و بی‌طرفانه‌ای نداشتند و اکنون زمان آن فرا رسیده است که با کمک هم این نقیصه را رفع کنیم.

رئیس جمهوری سیاست قطعی ایران در برجام را عمل در برابر عمل برشمرد و اظهار کرد: عمل نکردن طرف‌های اروپایی به تعهدات برجامی، فقط موجب سلب اعتماد مردم به اروپا و تنگ‌تر شدن فضای دیپلماسی شد.

 روحانی تاکید کرد: دولت آمریکا در حالی مدعی علاقه‌مندی به بازگشت و اجرای برجام است که تاکنون هیچ اقدام عملی در این عرصه نداشته و این درحالی است که  آنها با مذاکره خارج نشدند که برگشت‌شان مستلزم مذاکره باشد.

رئیس جمهوری اقدام انگلستان و دو کشور دیگر اروپایی در پس گرفتن قطعنامه علیه ایران در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را تصمیم درستی دانست و گفت: چنین اقداماتی تنها مسیر را دشوار و شرایط را پیچیده‌تر می‌کند.

 روحانی با بیان اینکه “ایران نمی‌تواند و نباید تنها طرف پرداخت‌کننده هزینه برای حفظ برجام باشد”، اظهارداشت: تمامی اقداماتی که ایران تاکنون انجام داده است در چارچوب برجام و برای اعاده توازن به آن و با هدف حفظ توافق بوده است.

رئیس جمهور در ادامه با تاکید بر اینکه «تحریم‌ها و سنگ‌اندازی‌های آمریکا و متحدانش در دسترسی ایران به منابع مالی خود در خارج، مشکلات کرونایی و درمانی مردم را دو چندان کرد»، گفت: جامعه بین‌المللی نشان داد آماده رویارویی متمدنانه با بحران نیست و تمایلات حمایت‌گرایانه و تبعیض‌آمیز را دنبال می‌کند و بی‌تردید این یک شکست اخلاقی برای جامعه بین‌المللی است.

 روحانی همچنین به موضوع بدهی های چندین ساله ایران از انگلستان در ارتباط با خریدهای دفاعی اشاره کرد و گفت:  در حالی که شاهدیم عمده کشورهای بدهکار به ایران در حال رهاسازی منابع مالی بلوکه شده یا بازپرداخت بدهی های خود هستند، بسیار عجیب است که در روند بازگرداندن طلب دفاعی چهل و چند ساله ایران هنوز پیشرفت عملی حاصل نشده است.

 روحانی اظهار کرد: بی‌تردید تسریع در بازپرداخت طلب‌های ایران، در رفع مشکلات دیگر روابط نیز موثر است.

رئیس جمهوری در ادامه به موضوع تحولات منطقه اشاره کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران همواره خواستار برقراری صلح و آرامش در منطقه بوده و برخلاف برخی سیاه‌نمایی‌ها، آغازکننده هیچ حمله‌ای به دیگران نبوده و در همه بحران‌های منطقه، بخشی از راه حل بوده است.

 روحانی با بیان اینکه «بحران‌ها در خاورمیانه متعددند و نقش و نفوذ منطقه‌ای ایران انکارناپذیر است»، اعلام کرد ایران برای حل و فصل این بحران‌ها در قالب همکاری‌های منطقه‌ای و با تقویت نقش سازمان ملل آماده‌ است.

رئیس جمهوری گفت: ما با مداخله خارجی در امور داخلی عراق مخالفیم و آن را به ضرر عراق و کل منطقه می‌دانیم و اتهام‌زنی به ایران در حوادث اخیر عراق، رویکرد سازنده‌ای نیست و دولت آمریکا باید مسئولیت اشتباهات خود در منطقه را بپذیرد و آن را اصلاح کند.

 روحانی با بیان اینکه «از نظر ما طرف‌های مشخصی در منطقه، نمی‌خواهند آرامش و ثبات حاکم شود و آمریکایی‌ها نباید در دام چنین دسیسه‌هایی گرفتار شوند»، تاکید کرد: دولت ایران به حملات انجام شده اخیر به پایگاه‌های نیروهای ائتلاف در عراق مشکوک است و از دولت عراق خواسته‌است موضوع را بررسی کند.

رئیس جمهوری در ادامه به موضوع تداوم فاجعه انسانی در یمن اشاره کرد وگفت: ایران از ابتدای جنگ یمن همواره تأکید کرده که این بحران راه‌حل نظامی ندارد و ضمن ارائه پیشنهاد طرح چهار ماده‌ای، از تمام ظرفیت خود برای پیشبرد تلاش‌های سازمان ملل در یمن استفاده کرده و از هر تلاشی برای پایان تعرض به ملت یمن، حمایت می‌کند.

 روحانی تداوم فاجعه انسانی و عدم اقدام جدی و مؤثر جامعه بین‌المللی برای جلوگیری از نقض صریح حقوق بشر و تداوم نسل‌کشی در یمن را به عنوان فاجعه قرن، تاسف‌انگیز خواند.

بوریس جانسون، نخست‌وزیر انگلستان، نیز در این گفت‌وگوی تلفنی گزارشی را از اقدامات کشورش برای عمل کردن همه طرف‌های برجام به انجام تعهدات‌شان ارائه کرد.

نخست‌وزیر انگلستان گفت ما و همه طرفین برجام خواهان حفظ این توافق هستیم و همگی برای یافتن راه حل‌هایی برای بازگشت اعضای برجام به تعهدات‌شان باید تلاش کنیم و در این خصوص حسن نیت نشان دهیم.

 جانسون افزود: ما همگی علاقه‌مندیم و آمادگی داریم از این روند حمایت کنیم.

در این گفت‌وگوی تلفنی همچنین نخست‌وزیر انگلستان برای بازپرداخت بدهی‌های این کشور به ایران تاکید کرد.

نخست‌وزیر انگلستان همچنین در این گفت‌وگو بر نقش ایران در ایجاد صلح و ثبات در منطقه تاکید کرد.

 


 

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.