Tuesday, 19 October , 2021
امروز : سه شنبه, ۲۷ مهر , ۱۴۰۰ - 13 ربيع أول 1443
شناسه خبر : 10087
  پرینتخانه » اخبار روز, جامعه تاریخ انتشار : ۲۷ تیر ۱۴۰۰ - ۱:۱۷ |

رشد ۱۸ درصدی پرونده ها در دادگستری تهران

  رئیس کل دادگستری استان تهران گفت: در دادگستری استان تهران در سه ماهه ابتدای سال شاهد رشد ۱۸ درصدی پرونده‌های وارده هستیم که این موضوع عزم جدی در حوزه پیشگیری از وقوع جرم را طلب می کند. محمدجواد حشمتی مهذب در نشست شورای معاونین دادگستری که با دستور کار اجرای مصوبات اولین جلسه رئیس […]

رشد ۱۸ درصدی پرونده ها در دادگستری تهران
 

رئیس کل دادگستری استان تهران گفت: در دادگستری استان تهران در سه ماهه ابتدای سال شاهد رشد ۱۸ درصدی پرونده‌های وارده هستیم که این موضوع عزم جدی در حوزه پیشگیری از وقوع جرم را طلب می کند.

محمدجواد حشمتی مهذب در نشست شورای معاونین دادگستری که با دستور کار اجرای مصوبات اولین جلسه رئیس قوه قضائیه با مسئولان عالی قضائی تشکیل شد، بر لزوم اجرای کامل برنامه‌ها و سیاست‌های اعلامی ریاست قوه قضائیه در دوران تحول و تعالی تاکید کرد.

رئیس کل دادگستری استان تهران گفت: مقام معظم رهبری در حکم انتصاب ریاست قوه قضائیه به موضوعات مهمی نظیر پیشگیری از وقوع جرم، آزادی‌های مشروع، اجرا و گسترش عدالت، دسترسی آسان مردم به دادگستری و محاکم قضائی، ارائه خدمات رایگان و اجرای کامل سند تحول اشاره داشتند که اجرای این موارد، وظیفه ما را بیش از پیش سنگین‌تر می‌کند.

وی با اشاره به تاکید ریاست قوه قضائیه در اولین نشست مسئولان عالی بر حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر گفت: در دادگستری استان تهران تلاش خواهد شد با ستاد امر به معروف و نهی از منکر بیش از پیش همکاری شده و اجرای وظایف مشخص شده برای دستگاه‌ها احصاء و در صورت عدم انجام وظایف مورد رسیدگی قرار گیرند.

حشمتی مهذب با اشاره به اولین نشست ریاست قوه قضائیه با مسئولان عالی قضائی گفت: لازم است با برنامه ریزی و پیگیری، اجرای کامل و دقیق و فوری مفاد سند تحول به صورت مستمر و منظم در دادگستری تهران دنبال و هر یک از معاونت‌های تخصصی مشکلات و مسائل را در سطح محاکم و دادگستری‌های شهرستان‌ها و بخش‌ها شناسایی و تلاش نمائیم تا آن بخش موجود در حد امکانات از طریق مبادی ذیربط مرتفع و مابقی به ریاست قوه قضائیه منعکس تا در مورد آن چاره اندیشی شود.

وی همچنین به اهمیت پیشگیری از وقوع جرم اشاره کرد و گفت: در حال حاضر در دادگستری استان تهران در سه ماهه ابتدای سال شاهد رشد ۱۸ درصدی پرونده‌های وارده هستیم که این موضوع عزم جدی در حوزه پیشگیری از وقوع جرم را برای تغییر وضعیت فعلی و کاهش پرونده‌های وارده با بهره گیری از روش‌های علمی و نوین و عملیاتی می‌طلبد.

رئیس کل دادگستری استان تهران تاکید کرد: در راستای اجرای فرمان مقام معظم رهبری و تأکیدات ریاست قوه قضائیه باید تمام واحدهای قضائی به سیستم‌های هوشمند مجهز و استفاده از آن فراگیر و کلیه کارها از این طریق صورت پذیرد و افزون بر این باید با ارائه خدمات رایگان، سهل و آسان به مردم، انصاف را در مقابل آنان رعایت و بدین منظور هزینه‌های متفرقه نیز کاهش یابد و در جهت رضایت عمومی از دستگاه قضائی، نظارت‌ها جدی‌تر و مشکلات به موقع شناسایی و سریع رفع شود.

حشمتی خاطرنشان کرد: در موضوع پیشگیری از وقوع جرم، قانون تکالیف معینی را برای قوه قضائیه مشخص نموده و لازم است فراتر از فعالیت‌های علمی و نظریه پردازی به صورت اجرایی به آن بپردازیم؛ مانند پیشگیری از سرقت‌های تعزیری که بخش اعظم از پرونده‌های وارده به دادگستری تهران را تشکیل می‌دهد.

رئیس کل دادگستری افزود: رئیس قوه قضائیه همواره رعایت حقوق عامه را مورد تاکید قرار داده و تشکیل ستاد اقتصاد مقاومتی نیز در این راستا تشکیل و مشکلات حوزه‌های اقتصادی در واحدهای تولیدی و صنعتی در آن مطرح می‌شود و انجام این موارد جز وظایف مرتبط با دادگستری تهران است که در راستای انجام آن نیز تکالیفی بر عهده داریم.

 


 

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.