Sunday, 20 June , 2021
امروز : یکشنبه, ۳۰ خرداد , ۱۴۰۰ - 11 ذو القعدة 1442
شناسه خبر : 8253
  پرینتخانه » سیاست, صفحه ویژه انتخابات, قـطـار اخـبـار تاریخ انتشار : ۰۸ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۸:۴۴ |
ابراهیم رئیسی

در دولت روحانی قیمت خودرو ۷ برابر، قیمت گوشت ۵ برابر و قیمت مسکن ۸ برابر شد

  نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: ارز ۴۲۰۰ تومانی به جیب افراد خاصی رفته است که من تعداد آنها را می‌دانم. سید ابراهیم رئیسی در اولین برنامه تبلیغاتی خود در رادیو اقتصاد تحت عنوان «دومین گام» اظهار داشت: آنچه من را وادار به حضور در این عرصه کرد وضعیت و مشکلات اقتصادی، رنج مردم، برخی از […]

در دولت روحانی قیمت خودرو ۷ برابر، قیمت گوشت ۵ برابر و قیمت مسکن ۸ برابر شد
 

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: ارز ۴۲۰۰ تومانی به جیب افراد خاصی رفته است که من تعداد آنها را می‌دانم.

سید ابراهیم رئیسی در اولین برنامه تبلیغاتی خود در رادیو اقتصاد تحت عنوان «دومین گام» اظهار داشت: آنچه من را وادار به حضور در این عرصه کرد وضعیت و مشکلات اقتصادی، رنج مردم، برخی از ناامیدی هایی که بر مردم و به ویژه جوانان و شرایط بازار برای تولیدکننده و مصرف کننده تحمیل شده بود، است. در جایگاهی قرار گرفتم که شاهد برخی نارسایی ها و خروجی های نامناسب بودم که می توانست در حوزه اجرا کار به نحوی صورت گیرد که شاهد اینگونه از موارد نباشیم که هم رنج مردم را افزون می‌کند هم برای دستگاه های مربوطه زحمت ایجاد می کند.

وی عنوان کرد: کسی که می خواهد به دنبال مسئولیت اجرایی کشور باشد، باید اطلاع کاملی از اقتصاد و وضعیت مردم داشته باشد. می خواهم در این فرصت، نمایی از وضعیت اقتصادی کشور ارائه دهم و به هیچ عنوان نمی خواهم زحماتی که در ادوار مختلف کشیده شده را نادیده بگیرم. امروز شاهد وضعیتی هستیم که ما را بر آن داشته تا در سه حوزه معیشت مردم، دوم وضعیت کسب و کار مردم و کسب درآمد و سوم برنامه دولت حرفی برای گفتن داشته باشیم. در این دوره، در بستر گام دوم باید شاهد تحول باشیم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری بیان کرد: ما نیازمند به یک تحول هستیم و این تحول اقتضائاتی دارد که یکی از آنها سازوکارها در دولت و فضای کسب و کار مردم و تغییر شرایط به نحوی که مردم احساس کنند تغییری اتفاق افتاده است، می باشد تا مردم شاهد سهولت در کسب و کارها باشند. بعضی وقت ها مشکلات از بی برنامگی نیست بلکه مربوط به عمل نکردن به برنامه‌ها است. مسئول دولت باید درک درستی از ریشه مشکلات داشته باشد و همچنین برای ورود به اقدام انقلابی در میدان، آمادگی داشته باشد. ظرف سال‌های گذشته شاهد مشکلات جدی معیشتی مردم بودیم.

رئیسی افزود: در دهه نود وضعیت اقتصادی آسیب دیده به نوعی که قیمت خودرو ۷ برابر، قیمت گوشت ۵ برابر، قیمت مسکن ۸ برابر شده و قدرت مردم به تناسب تورم ایجاد شده کاهش یافته است. بعضاً عدم استفاده از نیازهای اولیه منجر به مشکلات بهداشتی و درمانی شده است. کم مصرف کردن گوشت و لبنیات در آینده تبعات به همراه دارد که اینجا ضرورت دارد دولت یک برنامه جدی برای معیشت مردم داشته باشد که میان درآمدها و هزینه مردم توازن ایجاد شود.

وی تصریح کرد: ما سه برنامه اصلی پیش‌بینی کردیم تا بتوان برای کاهش هزینه دنبال کرد. مسأله اول کنترل تورم و گرانی و دیگری تامین مسکن است زیرا مسکن بخش قابل توجهی از سبد هزینه خانواده است. موضوع دیگر هزینه سلامت است که طبق نظرات کارشناسی صورت گرفته کاملا قابل کاهش است. نسبت به تورم و گرانی آنچه هست اینکه بدانیم امکان کنترل تورم و گرانی وجود دارد و راه آن هم این است که اول جلوی تورم ساختاری در کشور که عبارت از خلق پول بانک ها است، گرفته شود. این میزان نقدینگی به هر سویی بروید بحران ایجاد می کند و سیل بنیان کن است جز اینکه در مسیر تولید قرار گیرد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری اضافه کرد: اینکه این نقدینگی به ارز، سکه، سوداگری و هر جایی برود مشکل ایجاد می کند. ساعت ها بحث کردیم تا به راه حل برسیم. خلق نقدینگی و استقراض بانک مرکزی باید به کمترین میزان خود برسد تا گره را باز کند. به عقیده من دولت دارد پر هزینه اداره می‌شود که باید از هزینه هایش کاسته شود و به عبارت دیگر نرخ تورم باید کاهش یابد. اینکه باید تورم یک رقمی شود بله، خیلی بایدهای دیگر وجود دارد. اما برنامه هایی داریم که اینها امکان پذیر خواهد بود.

رئیسی در رابطه با اینکه شیوه و ابزار او برای کنترل تورم چه خواهد بود، گفت: آقایان برای ارز ۴۲۰۰ تومانی توجیهاتی دارند اما باید دید چه‌اندازه از آن به سفره مردم رفته است؟ که به نظر می رسد وقتی هم صدای تولیدکننده و هم صدای مصرف کننده در آمده است، می بینیم این میزان توجه و این میزان کاهش کجا رفته است؟ معلوم می شود این ارز به دست افراد خاصی رفته که به تعداد انگشت های یک دست یا دو دست و سه دست هستند. البته تعداد آنها برای من مشخص است. مثلا کسانی که واردکننده نهاده دامی هستند مشخص است. در این رابطه باید اقدام متفاوتی صورت گیرد.

وی ادامه داد: به عقیده من کاری که باید صورت گیرد، ایجاد و تکمیل نسبت به برخی از بخش ها نسبت به سامانه های شفافیت است. سامانه ها باید با هم لینک شوند. در گمرک، وزارت صمت، بانک مرکزی، اتاق بازرگانی و … باید سامانه ها را مرتبط کنیم. آقایان باید بدانند در دوره قبل انتخابات از دولت الکترونیک سخن گفتیم و اکنون باید بگوییم دولت هوشمند. دنیا دارد به سمت دولت هوشمند حرکت می کند و ما در این زمینه عقب هستیم.

رئیسی گفت: سامانه های شفافیت به نحوی که بسیاری از اتفاقات پشت شبکه قرار گیرد باید اتفاق بیافتد و  شبکه تامین، توزیع تا مصرف کالاهای اساسی باید مورد نظارت قرار گیرد و رها شده نباشد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: ثبت سفارش، انبارداری، واردات و صادرات نیاز به کنترل دارد. شأن دولت هدایت، حمایت و نظارت است که اگر کامل انجام شود مردم کار خودشان را انجام خواهند داد. در دولت مردمی معتقد هستیم کار مردم باید به مردم واگذار شود و دولت نقش هدایتی، نظارتی و حمایتی داشته باشد. اگر نظارت دولت تقویت شود دست سوداگران از سفره مردم کوتاه خواهد شد. به دنبال عملیات جدی هستیم که دست سوداگران از کالاهای اساسی و سفره و زندگی مردم کوتاه شود که هم ما توان انجامش را داریم و هم با کمک مردم امکان پذیر خواهد بود.

رئیسی با تاکید بر اینکه باید جلوی تصمیمات خلق الساعه گرفته شود، گفت: این تصمیمات هم بازار و هم تولید کننده را دچار مشکل می کند. باید به بازار چه داخلی و چه خارجی ثبات داد. ما یک اقدام و یک احساس داریم و مردم، تولیدکننده و مصرف کننده باید احساس ثبات بازار را داشته باشند. مهم است دولتمردان به بازار اعتماد بدهند که بخشنامه ای نیست. اعتماد نیازمند احساسی است که برای کارآفرین و مردم باید ایجاد شود.

وی در رابطه با اینکه در رویکرد دولت او، اولویت با ارتقای تولید است یا کنترل تورم، عنوان کرد: تولید و تورم با هم ارتباط مستقیم و جدی دارند. به نظر من هم باید برای رونق و جهش تولید اقدام کرد که می تواند اثر مهمی در کاهش تورم داشته باشد و هم باید نسبت به مدیریت حساس بود زیرا رها شدگی در این رابطه مشکلات جدی ایجاد می کند. در هر صورت ما باید تولید را رونق دهیم تا مشکل گرانی، اشتغال، تورم و بسیاری از مشکلات حل شود و مسأله اقتصاد مقاومتی پا بگیرد و مردم امید پیدا کنند. تولید یک بحث راهبردی است.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه افزایش تولید و اشتغال منجر به کاهش جرم، آسیب های اجتماعی و ناهنجاری های اقتصادی و اجتماعی می شود، تاکید کرد: گاهی برخی واحدهای تولیدی ۱۵ روزه راه اندازی شدند. کسانی که منکر هستند با کار جهادی نمی توان اینها را پیگری کرد بدانند عددی که در مقطعی اعلام کردیم در قوه قضاییه ۲۰۰۲ واحد تولیدی احیا شده، اتفاق افتاده است. این موضوع همتی می خواهد که واحدهای تولیدی را به خط کنیم. قضیه رونق تولید از مسائل راهبردی در کشور است.‌

رئیسی افزود: ما کارخانجات بزرگی داریم که نقش مهمی در تولید ناخالص ملی دارند و کارگاه های کوچکی داریم که شاید نقش مهمی در تولید ناخالص ملی نداشته باشند اما در ایجاد آرامش در جامعه و اشتغال نقش مهمی دارند. اگر تولید به آن شکل که مورد توجه است و کارخانه هایی مانند فولاد و ایران خودرو اگر درست راه بیافتند در تولید ناخالص بسیار اثرگذار است. نقدینگی در کشور هست، پس کجا می رود؟ اگر به تولید برود صدای تولید کننده در نمی آید. تامین بازار داخلی و خارجی و مسأله قاچاق کالا آن هم از نوع سازمان یافته باید مهار شود.

 


 

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.