Sunday, 9 May , 2021
امروز : یکشنبه, ۱۹ اردیبهشت , ۱۴۰۰ - 28 رمضان 1442
شناسه خبر : 6730
  پرینتخانه » اخبار بالا, امــروز در تــاریخ, جامعه تاریخ انتشار : ۳۱ فروردین ۱۴۰۰ - ۲۳:۴۵ |

دبیرکل سازمان ملل: بر لبه پرتگاه تغییرات اقلیمی ایستاده‌ایم

  دبیرکل سازمان ملل متحد اعلام کرد برای محافظت از مردم جهان در برابر تغییرات اقلیمی، سال ۲۰۲۱ باید «سال عمل» باشد و افزود: «بر لبهٔ پرتگاه ایستاده‌ایم.» آنتونیو گوترش که در نشستی خبری به مناسبت انتشار گزارش سالانهٔ سازمان هواشناسی جهانی سخن می‌گفت همچنین تأکید کرد که: «امسال برای آیندهٔ بشریت سالی حیاتی است […]

دبیرکل سازمان ملل: بر لبه پرتگاه تغییرات اقلیمی ایستاده‌ایم
 

دبیرکل سازمان ملل متحد اعلام کرد برای محافظت از مردم جهان در برابر تغییرات اقلیمی، سال ۲۰۲۱ باید «سال عمل» باشد و افزود: «بر لبهٔ پرتگاه ایستاده‌ایم.»

آنتونیو گوترش که در نشستی خبری به مناسبت انتشار گزارش سالانهٔ سازمان هواشناسی جهانی سخن می‌گفت همچنین تأکید کرد که: «امسال برای آیندهٔ بشریت سالی حیاتی است و گزارش اخیر نشان می‌دهد زمانی نمانده که تلف کنیم. اختلال‌ آب و هوایی فرا رسیده است.»

سال گذشته یکی از سه سال گرم ثبت شده در تاریخ عصر پساصنعتی به‌شمار می‌رود و همین امر نگرانی دربارهٔ اوضاع آب‌وهوایی کرهٔ زمین وتأثیر آن بر زندگی جهانیان را بیشتر کرده است.

دبیرکل سازمان ملل بر این نکته انگشت نهاد که در سال گذشتهٔ میلادی اختلالات شدید آب‌وهوایی که بر اثر فعالیت انسانی ایجاد شده بر زندگی بسیاری از ساکنان زمین تأثیر مخرب گذاشته، زندگی‌های بسیاری را ویران کرده، میلیون‌ها نفر را بی‌خانمان ساخت.

سخنان گوترش در حالی مطرح شد که بناست نشست ویژهٔ سران چند کشور صنعتی جهان با موضوع مقابله با تغییرات آب‌وهوایی، به‌پیشگامی جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده روز پنجشنبه آغاز شود.

گرتا تونبرگ، کنشگر نوجوان سوئدی در کنفرانس سازمان جهانی بهداشت به همین مناسبت، نشست اقلیمی به میزبانی ایالات متحده را فرصتی برای «تغییر ذهنیت» برشمرد و اعلام کرد: «تا وقتی با این بحران به‌منزلهٔ یک بحران برخورد نکنیم قادر نخواهیم بود هیچ تغییر عمده‌ای ایجاد کنیم.»

مسئولان «سازمان هواشناسی جهانی» احتمال آن را که دمای کرهٔ زمین تا سال ۲۰۲۴ به‌شکل میانگین ۱/۵ درجه افزایش یابد را حدود ۲۰ درصد می‌دانند.

گزارش سالانهٔ این سازمان به بررسی شاخصه‌های نظام آب‌وهوایی زمین از جمله افزایش دمای آب‌ و خشکی‌، میزان بالا آمدن آب اقیانوس‌ها و ذوب یخ‌های قطبی اختصاص دارد.

 

 


 

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.