Saturday, 24 July , 2021
امروز : شنبه, ۲ مرداد , ۱۴۰۰ - 15 ذو الحجة 1442
شناسه خبر : 4494
  پرینتخانه » سیاست, وقایع اتفاقیه تاریخ انتشار : ۱۰ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۹:۵۵ |

حمله امرالله صالح به حزب التحریر

  معاون اول رئیس جمهوری افغانستان، گفته که حزب‌التحریر در وزارت عدلیه این کشور ثبت نشده و پس از این حق تجمع و تبلیغ در افغانستان را تا زمان ثبت شدن ندارد. امرالله صالح، در گزارش روزانه از نشست امنیتی کابل در صفحه رسمی فیسبوک خود نوشته که حزب التحریر را دولت افغانستان به “رسمیت […]

حمله امرالله صالح به حزب التحریر
 

معاون اول رئیس جمهوری افغانستان، گفته که حزب‌التحریر در وزارت عدلیه این کشور ثبت نشده و پس از این حق تجمع و تبلیغ در افغانستان را تا زمان ثبت شدن ندارد.

امرالله صالح، در گزارش روزانه از نشست امنیتی کابل در صفحه رسمی فیسبوک خود نوشته که حزب التحریر را دولت افغانستان به “رسمیت نمی‌شناسد” و تا زمانی که این معضله حقوقی حل نگردد، هر نوع فعالیت از نام و نشان “این شبکه مجهول و غیرقانونی” خواهد بود.

صالح همچنین گفته که شماری از فعالین این حزب تبانی نزدیک فکری با گروه‌های تروریستی دارند و قرار است در آینده نزدیک پالیسی چگونگی برخورد حقوقی و قانونی با فعالین این جریان به بحث گرفته شود.

او تاکید کرده: پس تا آن زمان یک بار دیگر به کسانی که خود را متعلق به حزب التحریر می‌دانند، رسانیده می‌شود که دست از تبلیغ ضد نظام و فعالیت بردارند.

به گزارش بی بی سی، در وب سایت حزب التحریر در افغانستان نوشته شده که این حزب با ثبت شدن در افغانستان در صورتی که شرط غیراسلامی و مخالف اهداف عالی حزب مطرح نشود، مشکلی ندارند اما دولت افغانستان پذیرش قانون اساسی و سایر قوانین افغانستان را “که آکنده از تناقضات صریح با احکام اسلام است” شرط ثبت نمودن قرار داده است و گفته شده در این شرایط ثبت حزب امکان ندارد.

گفته می‌شود که فعالیت‌های این حزب در افغانستان اخیرا بیشتر شده است. شماری از افراد که به نظر می‌رسد وابسته به این حزب هستند پروفایل‌های خود را در فیسبوک با تصویری با شعار “خلافت برپا کنید” تغییر دادند. تجمع‌هایی از سوی فعالین این حزب از جمله در هرات در راستای همین کمپین برگزار شده و اعضای آن دیدارهایی با مقام‌های حکومتی نیز داشتند.

امرالله صالح پیش از این نیز، پس از حمله مهاجمان مسلح در ماه آبان به دانشگاه کابل نیز گفته بود که ” داعش یک اسم است و افرادی که این کار را کرده‌اند، چند هویتی هستند؛ حزب التحریر، طالب، داعش و همه. یعنی هر زمانی که نیاز بود از یک عنوان و لقب خاص کار گرفته‌اند.”

مسئولیت این حمله را که دست‌کم۲۲ کشته و ۴۰ زخمی به جا گذاشت، گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش به عهده گرفت و طالبان نیز دست داشتن در آن را رد کردند.

حزب التحریر نیز با رد دست داشتن در این حمله در اعلامیه‌ای گفته بود “حزب التحریر همواره از هر نوع ترور و وحشت نه تنها در افغانستان بلکه در سراسر جغرافیای امت مسلمه که توسط نهادهای استخباراتی، قاتلین کرایی و اجیران کفار صورت می‌گیرد، برائت خود را اعلام کرده است.”

در اواخر ماه آذر سال ۱۳۹۴ نیز عبدالله عبدالله که آن زمان ریاست اجرایی حکومت وحدت ملی را به عهده داشت، گفته بود که حزب التحریر در این کشور به عنوان شاخه غیرنظامی گروه‌های تروریستی به صورت گسترده فعالیت دارد.

او گفته بود که این حزب نسل جوان و مردم را به رفتن به طرف فعالیت‌های تروریستی تشویق می‌کند و با استفاده از آزادی و دموکراسی در افغانستان در راستای اهداف تروریستی و ناامنی فعالیت می‌کند.

عبدالله آن زمان گفته بود که نیروهای امنیتی در جریان فعالیت‌های این حزب هستند. اما در تمام این سالها تاکنون اقدام خاصی از سوی نیروهای امنیتی در مقابل فعالیت این حزب صورت نگرفته است.

حزب التحریر، سازمانی است که تشکیل خلافت در سراسر جهان اسلام را هدف خود و هر یک از کشورهای اسلامی را ولایتی از این خلافت با مرکزیت سرزمین‌های عربی می‌داند.

این حزب را شیخ تقی‌الدین، روحانی فلسطینی در سال ۱۹۵۳ تاسیس کرد و حالا اعضای این حزب ادعا دارند که در بیشتر از پنجاه کشور دعوتشان عملا جریان دارد.

شاخه افغانستان حزب التحریر دو سال پس از فروپاشی رژیم طالبان، فعالیت‌های رسمی خود را به صورت غیرقانونی در سال ۲۰۰۳ آغاز کرد و عمدتا در میان دانشگاهیان و فرهنگیان به تبلیغ و عضوگیری پرداخت.

در وبسایت حزب التحریر در افغانستان نوشته شده که این تشکیلات یک حزب سیاسی و ایدئولوژیک است و آنها در راه تغییر مفاهیم و برداشت‌های غلط که استعمار آن را اشاعه کرده و اسلام را در عبادت و اخلاق منحصر ساخته، فعالیت می‌کنند.

در معرفی نامه این حزب در سایت‌شان نوشته شده که آنها برای دعوت‌شان از سلاح استفاده نمی‌کنند و زنان را مانند مردان به عضویت خود می‌پذیرند.


به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.