Tuesday, 19 October , 2021
امروز : سه شنبه, ۲۷ مهر , ۱۴۰۰ - 13 ربيع أول 1443
شناسه خبر : 10199
  پرینتخانه » اخبار روز, جامعه تاریخ انتشار : ۲۹ تیر ۱۴۰۰ - ۳:۰۵ |

ثبت نخستین مورد مرگ بر اثر ابتلا به ویروس میمون در چین

  مقامات بهداشتی چین اعلام کردند که یک شهروند این کشور در پی ابتلا به یک بیماری عفونی نادر معروف به ویروس «میمون بی» درگذشته است. بنابر اعلام نهاد کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها در چین، این فرد یک مرد ۵۳ دامپزشک و اهل پکن بوده است که در یک موسسه تحقیقاتی پرورش میمون‌‌ها کار […]

ثبت نخستین مورد مرگ بر اثر ابتلا به ویروس میمون در چین
 

مقامات بهداشتی چین اعلام کردند که یک شهروند این کشور در پی ابتلا به یک بیماری عفونی نادر معروف به ویروس «میمون بی» درگذشته است.

بنابر اعلام نهاد کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها در چین، این فرد یک مرد ۵۳ دامپزشک و اهل پکن بوده است که در یک موسسه تحقیقاتی پرورش میمون‌‌ها کار می‌کرده است. این مرد چینی در ماه مارس گذشته دو میمون مرده را کالبدشکافی کرده بود.

مطابق گزارش‌ها او یک ماه بعد از این دو تشریح، با بروز علائم استفراغ و تب در بیمارستان بستری شد که سرانجام در ۲۷ مه جان خود را از دست داد.

مقامات بیمارستانی گفته‌اند ویروس «میمون بی» در نمونه‌های خون و بزاق وی دیده می‌شود. دو فردی که در تماس نزدیک با وی بوده‌اند، یک پزشک مرد و یک پرستار زن، به بیماری مبتلا نشده‌اند.

«میمون بی» در میان میمون‌های ماکاک شایع است با این حال سرایتش به انسان، که اغلب کشنده است، به ندرت اتفاق می‌افتد.

کنتارو ایواتا، متخصص بیماری‌های عفونی در دانشگاه کوبه در توکیو می‌گوید این ویروس در انسان باعث حمله به سیستم عصبی مرکزی و ایجاد التهاب در مغز می‌شود که از دست دادن هوشیاری را در پی دارد و در صورت عدم درمان در حدود ۸۰ درصد موارد منجر به مرگ می‌شود.

از زمان اولین مورد انتقال این ویروس از پستانداران به انسان در سال ۱۹۳۲، تا کنون کمتر از ۱۰۰ مورد عفونت‌ انسانی از این نوع ویروس گزارش شده است.

قربانیان سرایت این ویروس را معمولا دامپزشکان، دانشمندان یا محققانی تشکیل داده‌اند که مستقیماً با میمون‌ها کار می‌کردند و از طریق خراش، گزش یا کالبدشکافی در معرض مایعات بدن میمون‌ها قرار گرفته‌اند.

در سال ۱۹۹۷ یک محقق سرشناس در نیویورک شش هفته پس از آن که میمونی در قفس یک قطره به صورت او پاشید و مایع ترشح، داخل چشم او شد درگذشت.

محققان تا کنون شواهدی برای انتقال این ویروس از انسانی به انسان دیگر نیافته‌اند. این در حالی است که ویروس SARS-CoV-2 یا همان عامل بیماری کووید-۱۹ توانایی انتقال بین انسان‌ها را دارد.

انتشار خبر مرگ دامپزشک چینی به صورت گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی چین بازتاب داشته و تنها در پلتفرم ویبو، شبکه اجتماعی داخلی چین، بیش از ۱۱۰ میلیون بار مشاهده شده است. شمار قالب توجهی از شهروندان چینی از به وجود آمدن یک همه‌گیری جدید ابراز نگرانی کرده‌اند.

نیکولاس اوستریدر، رئیس کالج پزشکی دامپزشکی و علوم زیستی در هنگ کنگ، با این حال درباره «ویروس میمون بی» می‌گوید سرایت گسترده آن میان انسان‌ها امری بعید است، هرچند مقامات چینی باید اقدامات بهداشتی و محافظتی لازم را به عمل بیاورند.

 


 

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.