Sunday, 16 May , 2021
امروز : یکشنبه, ۲۶ اردیبهشت , ۱۴۰۰ - 5 شوال 1442
شناسه خبر : 6535
  پرینتخانه » قـطـار اخـبـار, سیاست تاریخ انتشار : ۲۹ فروردین ۱۴۰۰ - ۰:۲۹ |
عباس عراقچی

تفاهم جدید در حال شکل‌گیری است

  عباس عراقچی پس از نشست کمیسیون مشترک برجام در وین جزئیاتی از این نشست بیان کرد و گفت: تفاهم جدید در حال شکل‌گیری است و مسیری هم که باید طی شود شناخته شده‌تر است. متن کامل اظهارات عراقچی را در این ویدئو ببینید. دکتر عراقچی پس از نشست کمیسیون مشترک برجام گفت:امروز ما بعد […]

تفاهم جدید در حال شکل‌گیری است
 

عباس عراقچی پس از نشست کمیسیون مشترک برجام در وین جزئیاتی از این نشست بیان کرد و گفت: تفاهم جدید در حال شکل‌گیری است و مسیری هم که باید طی شود شناخته شده‌تر است. متن کامل اظهارات عراقچی را در این ویدئو ببینید.

دکتر عراقچی پس از نشست کمیسیون مشترک برجام گفت:امروز ما بعد از تقریبا سه روز که از کار کمیسیون مشترک گذشت، یک بار دیگر جلسه کمیسیون مشترک را تشکیل دادیم، برای بررسی روند پیشرفت بحث‌هایی که تا الان صورت گرفته، هم در حوزه رفع تحریم‌ها و هم در حوزه هسته‌ای. خوب ما گزارش کار کارگروه‌ها را مرور کردیم و بحث‌های خوبی هم در داخل کمیسیون مشترک صورت گرفت.

وی ادامه داد: به نظر می‌رسد یک تفاهم جدیدی در حال شکل گرفتن است و اشتراک در هدف نهایی الان بین همه وجود دارد و مسیری هم که باید طی شود، مسیری است که الان یک مقدار شناخته‌شده‌تر است. البته این مسیر، مسیر آسانی نخواهد بود، اختلاف نظرها اینطور نیست که پایان یافته باشد، اختلاف نظرهای بعضا جدی وجود دارد که باید طی مذاکرات بعدی کاهش پیدا کند. البته ما همانطور که بارها گفته‌ایم، اصلا علاقه‌مند و به دنبال مذاکرات فرسایشی و طولانی‌مدت نیستیم. در آن حدی که نیاز است که بحث‌ها واقعا باید روشن شود و گفته شود، طبیعتا مذاکرات ادامه پیدا خواهد کرد.

رئیس هیات مذاکره‌کننده ایران افزود: ما فکر می‌کنیم مذاکرات الان به مرحله‌ای رسیده است که طرف‌ها می‌توانند روی یک متن مشترک شروع کنند به کار کردن. نگارش متن الان، حداقل در آن حوزه‌هایی که اشتراک نظر وجود دارد، می‌تواند شروع شود.

این دیپلمات کشورمان خاطرنشان کرد: به همین منظور هیات ایرانی متون مورد نظر خودش را هم در حوزه هسته‌ای و هم در حوزه رفع تحریم‌ها آماده کرده و این را ارائه کرده به همه طرف‌های دیگر و به اعتقاد ما این متونی که ما معرفی کردیم می‌تواند مبنای مذاکرات و مبنای رسیدن به توافق نهایی باشد. نه اینکه لزوما توافق نهایی عینا متون ما خواهد بود، اما این متون مبنای مذاکره خواهند شد و در چارچوب این متون ما فکر می‌کنیم که رسیدن به یک توافق که خواسته‌های ایران را تأمین کند و خواسته طرف مقابل را هم برای بازگشت ایران به تعهدات خودش در برجام تأمین بکند، در این متون مسیر روشن است.

 


عراقچی در پایا

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.