Thursday, 13 May , 2021
امروز : پنج شنبه, ۲۳ اردیبهشت , ۱۴۰۰ - 2 شوال 1442
شناسه خبر : 5752
  پرینتخانه » سیاست, صفحه ویژه انتخابات, قـطـار اخـبـار تاریخ انتشار : ۱۰ فروردین ۱۴۰۰ - ۲۲:۳۷ |
حسن روحانی

با انتقام از انتخابات قبلی، مشکلات را چند برابر جلوه دهند

  رییس جمهور با اشاره به اینکه همه صاحبنظران معروف به این موضوع اعتراف دارند که اگر چنین جنگ اقتصادی بر هرکشوری تحمیل می شد اقتصاد آن کشور فرو می ریخت، اظهار داشت: برخی نباید بخاطر انتخابات ۱۴۰۰ یا انتقام از انتخابات قبلی، مشکلات را چند برابر جلوه دهند. حسن روحانی در جلسه ستاد تنظیم […]

با انتقام از انتخابات قبلی، مشکلات را چند برابر جلوه دهند
 

رییس جمهور با اشاره به اینکه همه صاحبنظران معروف به این موضوع اعتراف دارند که اگر چنین جنگ اقتصادی بر هرکشوری تحمیل می شد اقتصاد آن کشور فرو می ریخت، اظهار داشت: برخی نباید بخاطر انتخابات ۱۴۰۰ یا انتقام از انتخابات قبلی، مشکلات را چند برابر جلوه دهند.

حسن روحانی در جلسه ستاد تنظیم بازار گفت: همه می‌دانند در یک جنگ بی‌نظیر سه ساله اقتصادی علیه کشور بودیم و همه صاحب‌نظران معروف و مهم اعتراف می‌کنند که اگر چنین جنگ اقتصادی بر هر کشور دیگری تحمیل می‌شد، اقتصاد آن فرو می‌ریخت.

 وی افزود: ما در طول این سه سال این همه مشکلات را تحمل کردیم. حتی در کالاها و نیازهای اساسی مردم مواد غذایی هم آمریکایی ها مداخله کردند و اوفک در موارد متعدد ما را تحریم کرده است. این ننگ بزرگ آمریکا در طول تاریخ است یعنی جنایت بی‌نظیر و تروریسم اقتصادی که جهان شاهد آن بود و هنوز هم ادامه دارد.

رییس دولت تدبیر و امید با اشاره به شیوع کرونا در سال گذشته گفت: بعد از جنگ جهانی دوم چنین معضلی در دنیا بی سابقه بود حدود یک قرن یعنی از سال ۱۹۱۸ به بعد بیش از صد سال است که در دنیا شاهد چنین اپیدمی خطرناکی نبودیم که امروز به یک پاندمی تبدیل شده و همه جهان را دچار مشکل کرده است. از طرف دیگر برخی کالاهایی مانند نفت که باید صادر می شد ارزان شد یا به دلیل توقف فعالیت‌های بخش صنعت حتی فروش نرفت.

وی با بیان این که ما هم تحریم داشتیم و هم قیمت نفت پایین آمد، گفت: شرایط بی‌نظیری را در تاریخ بعد از انقلاب و حتی دهه هایی قبل از انقلاب تجربه می کردیم و لذا در اسفند ۹۸ و فروردین و اردیبهشت ۹۹ صادرات و واردات ما دچار مشکل شد. از طرف دیگر در سال ۹۹ برخی کشورها به دلیل کرونا حتی مواد غذایی را که فروخته شده بود را نمی دادند و بعد از آن هم که دوباره خواستند بفروشند، گران شد.

رییس جمهوری افزود: بعضی از اقلام مانند کنجاله، ذرت،‌جو گران شدند و حتی روغن آفتابگردان ظرف یکسال گذشته ۱۳۵ درصد گران شد. برخی اقلام به خصوص در زمینه مواد غذایی در دنیا قیمت آن بالا رفت که این می‌تواند در قیمت کالا و در سطح جهان تاثیرگذار باشد.

وی ادامه داد: در این سختی و مشکلات ناچار بودیم که بازار را چه در تجارت خارجی، وضع بودجه و ریال و ارز و قیمت آن را ،‌ ارزاق عمومی و کالاهایی اساسی را در این شرایط سخت که برای مردم قابل خرید باشد و در کنار آن وفور کالاها را نگه داریم  سیاست دولت از سال ۹۷ که سال جنگ اقتصادی بود سیاست وفور کالا ،‌تنظیم بازار ،‌نظارت دقیق در بازار ،‌واردات به موقع و تامین ارز مورد نیاز بود که البته کار آسانی نبود و این کار سخت انجام گرفت.

روحانی در بخش دیگر سخنانش با بیان اینکه در تولید و تامین کالا مشکل نداریم، گفت: باید دید که آیا مشکل در توزیع و نظارت است که بر توزیع نظارت کافی نمی‌شود یا تولیدکننده به موقع عرضه نمی‌کند. در بحث امروز دیدیم در بعضی موارد اشکال و اختلاف نظر وجود دارد یعنی وحدت نظر وجود ندارد.البته در جایی که وحدت نظر وجود ندارد در ستاد تنظیم بازار باید بحث شده و نقطه نظرات ارائه شود.

 رییس جمهوری با مسوول خواندن وزرای صمت و جهاد و قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی، تصریح کرد: وزیر صمت، وزیر جهاد کشاورزی و قائم مقام وزیر صمت در بخش بازرگانی مسئولیت سنگین‌تری دارند و ستاد تنظیم بازار باید بازوان این سه نفر برای حل و فصل مسائل باشد.

رییس دولت تدبیر و امید با طرح این پرسش که از چه طریق می‌توانیم این را حل کنیم، گفت: جای یک سامانه جامع احتمالاً کم است. در جلسه گفته شد که سامانه خوبی در برخی از تولیدات دامی داریم که از ابتدا تا انتهای فرایند در این سامانه مشاهده می‌شود.

 وی گفت: اگر این سامانه به طور دقیق همه چیز را عرضه کند، نباید اختلاف نظر داشته باشیم که در فلان مورد چقدر تولید یا اقدامات لازم انجام شده است یا مرکز تولید چه مقدار برای فروش یا کشتارگاه عرضه کرده است. با وجود این سامانه همه چیز برای ما روشن می‌شود که آیا درعرضه تاخیر انداخته است یا نه.

 روحانی ادامه داد: با یک سامانه حمل و نقل به راحتی می‌فهمیم که جنس به کجا می‌رود آیا از این استان به استان دیگر می‌رود یا صادرات غیرمجاز انجام می‌شود.

 رییس جمهوری با بیان اینکه همه اینها با یک سامانه جامع امکان پذیر است، گفت: باید سامانه جامعی داشته باشیم که ما را کاملاً از این تردید بی‌نیاز کند که قدم‌های تولید و قدم‌های عرضه و توزیع چگونه انجام شده است و یا کالاها کجاها انبار شده است.

 


 

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.