Tuesday, 11 May , 2021
امروز : سه شنبه, ۲۱ اردیبهشت , ۱۴۰۰ - 30 رمضان 1442
شناسه خبر : 3688
  پرینتخانه » سیاست, صفحه ویژه انتخابات, قـطـار اخـبـار تاریخ انتشار : ۰۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۲:۰۱ |
وزیر نفت احمدی نژاد

بابک زنجانی یکی از ریسک ها بود

  وزیر نفت دولت دهم اظهار داشت: پرونده بابک زنجانی یک متر ارتفاع دارد. بیش از ۲۵ دادگاه رسمی برگزار شد و طی هشت سال گذشته دست وزارت اطلاعات این دولت بوده است. تحقیقاً اعلام می‌کنم که هیچ کارمند وزارت نفت در پرونده بابک زنجانی متهم نیست و هیچ اتهامی بر صنعت نفت وارد نیست […]

بابک زنجانی یکی از ریسک ها بود
 

وزیر نفت دولت دهم اظهار داشت: پرونده بابک زنجانی یک متر ارتفاع دارد. بیش از ۲۵ دادگاه رسمی برگزار شد و طی هشت سال گذشته دست وزارت اطلاعات این دولت بوده است. تحقیقاً اعلام می‌کنم که هیچ کارمند وزارت نفت در پرونده بابک زنجانی متهم نیست و هیچ اتهامی بر صنعت نفت وارد نیست البته بعضی مواقع از معاونین قوه قضاییه برخوردهایی دیده می‌شود اما در کل شجاعانه برخورد می‌کند.

رستم قاسمی در حاشیه بازدید از بیست و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی نفت در جمع خبرنگاران با بیان اینکه امروز یکی از روزهای خوب زندگی ما است که از نمایشگاه نفت بازدید کردیم، اظهار داشت: از کسانی که زحمت برپایی این نمایشگاه را کشیدند باید قدردانی کنیم. صنعتگران کشورمان پیشرفت شگرفی در برخی حوزه‌ها داشته‌اند. امروز شاهد ملی شدن واقعی صنعت نفت هستیم. خیلی از صنعتگران ما توانسته‌اند تهدیدهای تحریم را به فرصت تبدیل کنند که جای قدردانی دارد.

وی ادامه داد: اولین سخنرانی بنده به عنوان وزیر نفت وقت در عسلویه بود. عسلویه مجتمع آهن‌هاست آن زمان بنده اعلام کردم ما آدم‌ها را می‌خواهیم؛ آدم‌ها هستند که آهن‌ها را می‌سازند. امروز هم صنعتگران نفت ثابت کرده‌اند که می‌توانند و توانستند.

وزیر سابق نفت در پاسخ به ایلنا درباره چرایی بروز و ظهور فردی همچون بابک زنجانی در زمان وزارت او، گفت: در دوران غیرتحریم، شرکت ملی نفت سال‌ها نفت را به شکل دولتی می‌فروخت زمانی که تحریم‌ رخ داد، فروش نفت در کشور شرایط عادی نداشت امروز هم به خاطر تحریم، شرایط عادی نیست البته ما هم زمینه‌هایی را ایجاد نکرده بودیم که بخش خصوصی بتواند نفت کشور را در شرایط مختلف بفروشد.

قاسمی افزود: بابک زنجانی به عنوان خریدار به شرکت ملی نفت و شرکت‌های پوششی که بر اساس مجوز شورای عالی امنیت ملی ایجاد شده بود مراجعه می‌کند، معتبرترین معاملات تجاری دنیا با LC است. ایشان وقتی نفت را می‌خرند LC را از یک بانک ایجاد شده در خارج از کشور به شرکت نفت می‌دهد بیش از ۶۰ درصد مدیریت آن بانک متعلق به یکی از بانک‌های بزرگ کشور بود که حدود ۸۰ درصد ارتباطات وزارت نفت هم از همین بانک بود. او وقتی LC را ارائه می‌دهد تا قبل از سررسید، کل بانک را خریداری می‌کند و به این ترتیب صاحب بانک و LC می‌شود همزمان با آن، بانک هم مورد تحریم قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد: در آن زمان اقدامات انجام شده وزارت نفت این بود که ایشان را ممنوع‌الخروج کرد و کارشناسانی سازماندهی شدند که اموال او را شناسایی کنند. کازرونی وزیر مسکن اوایل انقلاب اموال او را شناسایی کرد، از سوی دیگر نیز اقداماتی برای دادگاهی او انجام شد. در همان دولت ما بابک زنجانی را به دادگاه معرفی کردیم.

وزیر سابق نفت تصریح کرد: نکته مهم اینکه باید اقدامات قضایی صورت می‌گرفت و این امر طبیعی است ولی مهمتر اینکه باید برای بازگشت پول اقداماتی انجام می‌شد؛ اینکه پول وجود دارد اما کجاست؟!

قاسمی خاطرنشان کرد: پرونده بابک زنجانی یک متر ارتفاع دارد. بیش از ۲۵ دادگاه رسمی برگزار شد و طی هشت سال گذشته دست وزارت اطلاعات این دولت بوده است.

وی تاکید کرد: تحقیقاً اعلام می‌کنم که هیچ کارمند وزارت نفت در پرونده بابک زنجانی متهم نیست و هیچ اتهامی بر صنعت نفت وارد نیست البته بعضی مواقع از معاونین قوه قضاییه برخوردهایی دیده می‌شود اما در کل شجاعانه برخورد می‌کند.

وزیر سابق نفت تاکید کرد: در پرونده بابک زنجانی برخورد قوه قضاییه مشخص است و هیچ اتهامی به کارکنان وزارت صنعت نفت کشور وارد نبوده و نیست. کسانی که از روزهای ابتدایی ابهاماتی داشتند نیز پس از بررسی‌های به عمل آمده کاملا رفع اتهام شد.

قاسمی در ادامه گفت: به هر حال در شرایط تحریم، ریسک و مشکلاتی وجود دارد. اکنون نیز وزارت نفت برای فروش نفت تلاش می‌کند اما پشت صحنه ریسک‌هایی نیز وجود دارد که بابک زنجانی نیز یکی از همین ریسک‌ها بود اما نکته مهم اینکه در سال ۹۰ و ۹۱ که تحریم آمریکا، سازمان ملل و اروپا بودیم نزدیک به ۱۶۰ میلیارد دلار نفت فروخته شد که بالاترین فروش نفت در ۱۰۰ سال گذشته است.

وی درباره فروش نفت گفت: همانطور که آقای زنگنه در مجلس اعلام کرد که قاسمی نه تنها ۹۰ درصد بلکه ۱۰۰درصد در کنار وزارت نفت است. بنده مدتی است که در بحث فروش نفت به وزارتخانه کمک می‌کنم و بخش قابل توجهی از نفت کشور را به روش‌هایی که وجود دارد می‌فروشیم. هم در وزارت نفت و هم با کسانی که بنده کار می‌کنم اتفاقاتی افتاده که صادرات افزایش یافته است. به هر حال بنا به تکلیفی که به عهده ما گذاشته شده، در زمینه فروش نفت به وزارتخانه کمک می‌کنم.

وزیر سابق نفت درباره واردات گاز از ترکمنستان بیان داشت: در دوره‌ای از این کشور گاز وارد می‌کردیم و بابت آن بدهی داشتیم که باید پرداخت می‌شد. گاز ترکمنستان برای ما یک حسن داشت و آن هم اینکه از آنچه صادر می‌کردیم ارزانتر بود ضمن اینکه مزیت سوآپ را هم داشتیم اما به هر دلیل قطع شد. در آن مقطع که مشکلات بانکی برای صادرات و واردات داشتیم بنده سفری به کشور ترکمنستان داشتم و با رئیس جمهور این کشور ملاقات و مذاکره کردم که قبول کنند به جای پول، به آنها کالا بدهیم که توافق خوبی بود و ما توانستیم تعداد زیادی اتوبوس، لوله‌های نفت و محصولات شیمیایی را به جای طلب به ترکمنستان صادر کنیم.

قاسمی خاطرنشان کرد: این تهاتر دو مزیت داشت؛ اول اینکه گاز به کشور وارد می‌شد ثانیاً توانستیم تولیدات کشور را بفروشیم و پول تولیدکنندگان را نیز شرکت گاز پرداخت می‌کرد. اتفاق دیگر اینکه از بعضی فروشندگان نفت طلا می‌گرفتیم و به جای بدهی به ترکمنستان تحویل می‌دادیم.

وی درباره مقاصد صادرات نفت در شرایط حاضر گفت: دلیلی ندارد محل فروش را اعلام کنم اما به دلیل ارتباطی که با برخی کشورها داشتم به همان کشورها صادرات نفت دارم که رقم خوبی است و با اسناد و مدارک، اطلاعات آن در شرکت ملی نفت وجود دارد.

وزیر سابق نفت در ادامه با بیان اینکه بالاترین توسعه در صنعت نفت در سال‌های ۹۰ و ۹۱ بوده است، اظهار داشت: مهندس زنگنه هم این موضوع را تایید می‌کند. در سال ۹۰ فقط در شرکت ملی نفت ۲۰ میلیارد دلار و در سال ۹۱ در همین شرکت ۲۱ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری کردیم. در دولت دهم ۱۷ فاز پارس جنوبی را با هم در دستور کار قرار دادیم که در تاریخ صنعت نفت کشور بی‌سابقه است؛ آن زمان ایراد می‌گرفتند که منابع مالی شروع همزمان ۱۷ فاز چگونه تامین می‌شود؟ به هر حال ابرطرح آن روز صنعت نفت در دنیا بود و  منابع مالی آن هم تامین شده بود و امروز به جز فاز ۱۴ تقریبا تمامی ۱۷ فاز به اتمام رسیده و فاز ۱۴ هم در شش ماه اول ۱۴۰۰ تکمیل می‌شود.

قاسمی خاطرنشان کرد: شروع ۱۷ فاز در پارس جنوبی و دولت دهم و اتمام آن کار بزرگی بود که در صنعت نفت رخ داد و اگر شروع نشده بود امروز تمام نمی‌شد.

وی یادآور شد: کمترین پیشرفت فازها در دولت قبل با ۵۲ درصد و بقیه را با ۶۰ تا ۹۵ درصد تحویل دادیم که دولت یازدهم هم آنها را به اتمام رساند و امروز عملا پرونده پارس جنوبی بسته شده است.

وزیر سابق نفت درباره توسعه پالایشگاه‌ها اظهار داشت: قبل از اینکه بنده وارد صنعت نفت شوم توسعه پالایشگاه‌ها شروع شده بود اما به کندی پیش می‌رفت. با تحریم‌ها مواجه شدیم و مشکلات مربوط به بنزین هم افزایش یافت. همه پالایشگاه‌ها از جمله تهران، آبادان و لاوان طرح توسعه کمی و کیفی را با هم شروع و به اتمام رساندیم فقط در مورد پالایشگاه اراک با ۵ میلیون لیتر بنزین *اوتان ۸۷ در سال ۹۱ به تولید ۱۵ میلیون لیتر بنزین یورو رسیدیم یعنی بخش توسعه جدی در حوزه پالایشی کشور داشتیم. همچنین پالایشگاه ستاره خلیج فارس را با ۷۰ درصد پیشرفت به دولت یازدهم تحویل دادیم که در اوایل سال ۹۷ مورد بهره‌برداری قرار گرفت و امروز ۴۵ میلیون لیتر بنزین تولید می‌کند و اکنون به باشگاه صادرکنندگان بنزین نیز پیوسته‌ایم.

قاسمی ادامه داد: ما در آن زمان ساخت جایگاه‌های CNG را در دستور کار قرار دادیم. برنامه این بود که سبد سوخت کشور را تغییر دهیم. آن زمان ۶۰ میلیون لیتر مصرف بنزین داشتیم که کار احداث ۲۵۰۰ جایگاه را آغاز کردیم و تا زمانی که بنده وزیر بودم احداث ۲۲۵۰ جایگاه تمام شد یعنی انجام این تعداد ۲۴ تا ۲۵ میلیون متر مکعب جایگزین ۲۵ میلیون لیتر بنزین شد که اگر توسعه یابد تا ۴۰ درصد سبد سوخت تغییر می‌کند.

وی در ادامه با بیان اینکه واقعیت این است که صنعت نفت برای کشور مهم است، افزود: طی ۱۰۰ سال گذشته این صنعت مهمترین درآمد منبعی کشور بوده و منجر به اشتغالزایی شده علاوه بر آن بسیاری از نیازهای کشور را تامین می‌کند.

وزیر سابق نفت خاطرنشان کرد: علیرغم تلاش‌هایی که صورت گرفته همچنان ۸۵ درصد از انرژی هیدروکربری در سبد انرژی قرار دارد اما روزی تغییر می‌کند. پیش‌بینی این است که از ۲۰۵۰ به بعد انرژی‌های جدید جایگزین انرژی فسیلی شود بنا بر این باید در این مدت فرصت اکنون به شدت از دستاوردهای نفت استفاده و تلاش کنیم اکتشافات جدیدی در مورد بهره‌برداری از نفت خام داشته باشیم.

قاسمی گفت: در حال حاضر ۳۰ درصد از ذخایر را استفاده کردیم و اگر همین روند ادامه یابد بیش از ۱۰۰ سال دیگر هم دارای نفت هستیم گرچه باید تلاش کنیم با روش‌های جدید زیاده‌برداشت از ۷۰۰ میلیارد بشکه نفت درجا بهره‌برداری بیشتری داشته باشیم.

وی خاطرنشان کرد: درست است که بودجه کشور باید از نفت فاصله بگیرد اما بنده تاکید می‌کنم باید اتفاقا از نفت استفاده کنیم. باید آن را بفروشیم اما تا جایی که ممکن است خام‌فروشی نکنیم و از درآمدهای آن برای توسعه زیرساخت‌ها استفاده کنیم.

وزیر سابق نفت تاکید کرد: بودجه باید از نفت فاصله بگیرد اما دلیل نمی‌شود که نفت را صادر نکنیم.

قاسمی خاطرنشان کرد: در حال حاضر یکی از منابع انرژی کشور ما گاز است که برای استفاده از آن باید سه روش را در پیش بگیریم. اگر فازهای پارس جنوبی به بهره‌برداری برسد آنچه پیش‌بینی شده بود باید یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون متر مکعب تولید گاز داشته باشیم که اکنون ۱۰۰۰ میلیون متر مکعب در روز است بنابراین اولا باید مصرف را بهینه کنیم ثانیا بهره‌وری را افزایش دهیم همچنین صادرات داشته باشیم و از درآمدهای کشور استفاده کنیم.

وی ادامه داد: طبق قراردادهایی که قبلا داشتیم می‌توانستیم به صادرات تا سقف ۲۰۰ میلیون متر مکعب در روز برسیم. با پاکستان قرارداد داشتیم که در گام اول ۲۱ میلیون متر مکعب در روز بود.

وزیر سابق نفت گفت: در فروردین ۹۹ در نقطه صفر مرزی مراسم کلنگ‌زنی پروژه آغاز شد، ۱۵ کشور همسایه ایران را دعوت کردیم. ۱۰۰ نماینده از پاکستان شرکت کردند و آغاز گازرسانی به پاکستان انجام شد. ما تا ایرانشهر خط لوله صلح را برده بودیم، قرار بود در گام اول به بندر گوادر ارسال شود، قراردادها منعقد شده بود و باید عملیاتی می‌شد که با اتمام دولت متوقف شد.

قاسمی همچنین بیان داشت: بنده ملاقاتی با نخست وزیر هند داشتم که اصرار بر خرید گاز از ایران داشت؛ آن زمان به بنده اعلام کرد که گاز را تا پاکستان بیاورید ما مشتری شما خواهیم شد.

وی گفت: خط لوله ۵۶ اینچ برای صادرات ۱۰۰ میلیون متر مکعب در روز به پاکستان و هند پیش‌بینی شده بود.

وزیر سابق نفت همچنین با اشاره به قرارداد گازی با عراق بیان داشت: دو قرارداد با این کشور منعقد شد که اکنون از نفت‌شهر گاز به بغداد می‌رود. همچنین قرار بود که از مسیر بصره گاز را به کویت منتقل کنیم آنها به دنبال این بودند که پارلمان عراق مجوز ورود گاز ایران از طریق عراق را بدهد ما در زمان نوری المالکی مجوز را دریافت کردیم که البته دولت به اتمام رسید.

قاسمی همچنین گفت: در مورد صادرات به عمان نیز توافق‌نامه امضا شد که آقای زنگنه هم آن را ادامه داد اما بنده اطلاع ندارم که چرا قرارداد آن متوقف شد.

وی با بیان اینکه صادرات گاز از خطوط لوله جزو برنامه‌های صنعت نفت بوده است، خاطرنشان کرد: مسیر دیگر صادرات LNG است طرح ایران LNG قبل از وزارت بنده شروع شده بود پیشرفت‌هایی هم حاصل شد اما اکنون متوقف مانده است.

وزیر سابق نفت درباره رقم ۲٫۵ بشکه صادرات نفت گفت: این موضوع بستگی به رفع تحریم دارد که اگر لغو شود ما می‌توانیم به بازار بازگشت داشته باشیم.

قاسمی درباره احتمال حضور در وزارت نفت بیان داشت: بنده علاقه‌ای ندارم جایی که قبلا خدمت کردم مجدداً بروم.

وی درباره کاندیداتوری ریاست جمهوری نیست اظهار داشت: زود است در این مورد صحبت کنیم. تعدادی هم که در صف قرار گرفته‌اند کم نیستند. باید آرایش سیاسی انتخابات را ببینیم که چه اتفاقی می‌افتد.

وزیر سابق نفت در ادامه با بیان اینکه مردم ایران چندان با اوپک آشنا نیستند، افزود: قیمت انرژی در ایران ثابت است اما در دنیا تصمیمات اوپک بسیار تعیین کننده است زیرا در پمپ بنزین‌ها تاثیر خود را نشان می‌دهد. زمانی که بنده وزیر بودم، ایران رئیس اوپک بود. فرصت‌های زیادی به وجود آمد که بتوانم با سران دنیا در مورد انرژی مذاکره داشته باشیم همچنین در زمان تحریم، حرفهایمان را به دنیا بگوییم. 

وی همچنین گفت: افتخارم این است که در زمان وزارت کسی را از برون نبردم دو مشاور و رئیس دفتر با خوم بردم که با خودم برگشتند.

این گزارش حاکی است قلعه‌بانی مدیرعامل شرکت ملی نفت، اوجی مدیرعامل شرکت ملی گاز و بیات مدیرعامل صنایع ملی پتروشیمی دولت دهم نیز در این بازدید و گفت‌وگو با خبرنگاران رستم قاسمی را همراهی کردند.


به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.