Thursday, 13 May , 2021
امروز : پنج شنبه, ۲۳ اردیبهشت , ۱۴۰۰ - 2 شوال 1442
شناسه خبر : 5496
  پرینتخانه » امــروز در تــاریخ, جامعه, درآمــد تاریخ انتشار : ۰۴ فروردین ۱۴۰۰ - ۲۰:۰۴ |
رتبه‌بندی سازمان ملل درباره کشورهای شاد دنیا

ایران در سال ۲۰۲۰ غمگین تر شد

  سال ۲۰۲۰ جهان با وجود کرونا مکانی غم‌انگیزتر بود اما جدیدترین رتبه‌بندی سازمان ملل درباره کشورهای شاد دنیا نکات قابل تاملی ارائه می‌کند. در حالی که هنوز بسیاری از مردم موافق این نکته هستند که کانادا در کل کشوری عالی برای زندگی است، اما دیگر جایی در رده‌های برتر «خوشبختی شهروندان» ندارد. لث‌بریج نیوز […]

ایران در سال ۲۰۲۰ غمگین تر شد
 

سال ۲۰۲۰ جهان با وجود کرونا مکانی غم‌انگیزتر بود اما جدیدترین رتبه‌بندی سازمان ملل درباره کشورهای شاد دنیا نکات قابل تاملی ارائه می‌کند.

در حالی که هنوز بسیاری از مردم موافق این نکته هستند که کانادا در کل کشوری عالی برای زندگی است، اما دیگر جایی در رده‌های برتر «خوشبختی شهروندان» ندارد. لث‌بریج نیوز در خبری که بر اساس گزارش شادی جهانی ۲۰۲۱ (WHR)، که از شبکه راه‌حل‌های توسعه پایدار سازمان ملل است، تهیه کرده نوشت، نمره ۲۰۲۰ کانادا، «سرزمین وسیع و سفید شمالی»، این کشور را در رتبه ۱۵ برای خوشبختی قرار داد.

هرچند جهان امسال به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا مکان غم انگیزتری بود، اما بر اساس این گزارش برخی از کشورها نا امیدی را بیش از دیگران احساس می‌کنند. به گزارش گلوبال نیوز، فنلاند همچنان شادترین کشور جهان باقی مانده و زیمبابوه در انتهای این فهرست قرار دارد و کانادا نیز از فهرست ۱۰ کشور برتر سقوط کرد.

این رتبه‌بندی بر اساس داده‌های سال ۲۰۲۰ و با بررسی درآمد، آزادی، اعتماد به دولت، امید به زندگی، حمایت اجتماعی و بخشش است. کانادا که نسبت به سال‌های  ۲۰۱۷-۲۰۱۹ پنج رتبه افت داشته و با اینکه چند سال پیاپی بالاتر از همسایه جنوبی خود، ایالات متحده، قرار داشته، امسال عقب افتاد. ایالات متحده امسال در رتبه چهاردهم قرار گرفت.

این در حالی است که فنلاند برای چهارمین سال متوالی در رده اول قرار گرفت و سایر کشورهای شمالی اروپا نیز در صدر این رتبه بندی قرار دارند. نیوزیلند تنها کشور غیر اروپایی بود که بین ۱۰ کشور برتر قرار گرفت.

جفری ساکس، اقتصاددان دانشگاه کلمبیا، به آسوشیتدپرس گفت: «رضایت از زندگی در دموکراسی‌های اجتماعی شمال اروپا سال به سال بیشتر شده؛ مردم در آن کشورها احساس امنیت می‌کنند بنابراین اعتماد بالا است. به نظر می رسد دولت قابل اعتماد و صادق است و اعتماد به یکدیگر بسیار زیاد است.»

این فهرست که شباهت زیادی به لیست‌های سال‌های گذشته داشت گواه آن شد که کووید۱۹ کشورهای سطح بالا را چندان آشفته نکرده است.

ساکس افزود: “ما دو نوع سوال مطرح کردیم؛ یکی درباره زندگی، اینکه زندگی شما چگونه پیش می‌رود و دوم در مورد خلق و خو، اینکه احساسات، استرس و اضطراب هر فرد در چه سطحی است. پاسخ‌ها  نشان داد ارزیابی مردم درباره زندگی طولانی مدتشان تغییر قاطعانه‌ای نکرده هرچند کرونا اختلال زیادی در زندگی ما ایجاد کرده است.»

یک فیلسوف فنلاندی، اسا سارینن، که در این گزارش دخیل نبود، معتقد است درک شخصیت فنلاندی ممکن است به توضیح جایگاه شاخص این کشور کمک کند. او به AP گفت: “من فکر می‌کنم فنلاندی‌ها در برخی سطوح کاملاً قانع هستند و می‌گویند «ما واقعا نیازی نداریم که بیشتر باشیم».»

این بررسی سالانه سعی دارد تقریبا همه کشورهای جهان را پوشش دهد اما در پژوهش امسال حدود یک سوم از کشورهای جهان به دلیل مسائل مربوط به همه‌گیری شرکت نکردند بنابراین با استفاده از داده‌های قبلی کشورها لیستی جداگانه تهیه شد. محققان معتقدند این همه‌گیری آسیب‌هایی را به سلامت روانی افراد وارد کرده اما به طور کلی رفاه تقریبا یکسان است.

یکی از استادان دانشگاه بریتیش کلمبیا، جان هلیول، گفت: «یک توضیح محتمل این است که مردم کووید را به عنوان یک تهدید مشترک و بیرونی که همه را تحت تأثیر قرار می‌دهد، می‌بینند و این باعث ایجاد احساس همبستگی و احساسات بیشتری می‌شود.»

بر اساس این مطالعه، چندین کشور آسیایی در رتبه‌بندی صعود کردند زیرا مردم معتقد بودند دولت آن‌ها همه‌گیری را به خوبی کنترل می‌کند؛ به عنوان مثال چین از رتبه ۹۴ به ۸۴ در لیست منتقل شد.

ساکس تصریح کرد: «این یک دوره دشوار بوده اما مردم وقتی به دنبال یک درک کلی هستند به گذشته نگاه می‌کنند اگرچه بسیاری از افراد نیز هستند که در کوتاه مدت رنج می‌برند.»

گزارش جهانی خوشبختی ۲۰۲۱ به ما یادآوری می‌کند که ما باید به دنبال رفاه باشیم و نه ثروت صرف؛ اگر دولت‌ها در زمینه چالش‌های توسعه پایدار اقدامات بهتری انجام ندهند حس خوشبختی شهروندانشان واقعا زودگذر خواهد بود.

ایران در این رتبه‌بندی جایگاه ۱۱۸ را دارد که نسبت به سال‌های گذشته افت داشته است.

 


 

نویسنده : رتبه‌بندی سازمان ملل درباره کشورهای شاد دنیا
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.