Sunday, 16 May , 2021
امروز : یکشنبه, ۲۶ اردیبهشت , ۱۴۰۰ - 5 شوال 1442
شناسه خبر : 4723
  پرینتخانه » سیاست, وقایع اتفاقیه تاریخ انتشار : ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۸:۰۵ |
مناقشه ی هنگ کنگ

امریکا: حمله چین به دموکراسی محکوم است

  کنگره ملی خلق چین، بزرگترین نشست سیاسی این کشور که یک هفته به طول می‌انجامد، بازبینی قوانین انتخاباتی هنگ کنگ را در دستور کار دارد. وانگ چن، نایب رئیس کنگره ملی خلق چین، اعلام کرد متمم‌های قانون اساسی هنگ کنگ بازبینی می‌شوند تا “روزنه‌های” انتخاباتی را برای مخالفانی که به دنبال استقلال از چین […]

امریکا: حمله چین به دموکراسی محکوم است
 

کنگره ملی خلق چین، بزرگترین نشست سیاسی این کشور که یک هفته به طول می‌انجامد، بازبینی قوانین انتخاباتی هنگ کنگ را در دستور کار دارد.

وانگ چن، نایب رئیس کنگره ملی خلق چین، اعلام کرد متمم‌های قانون اساسی هنگ کنگ بازبینی می‌شوند تا “روزنه‌های” انتخاباتی را برای مخالفانی که به دنبال استقلال از چین هستند ببندند.

رهبران چین می‌گویند می‌خواهند نظام انتخاباتی هنگ کنگ را به ترتیبی تغییر دهند که قدرت “میهن‌دوستان” در آن تضمین شود.

سال گذشته میلادی همه اعضای دموکراسی‌خواه شورای هنگ کنگ استعفا دادند.

به گزارش بی.بی.سی، این دولتشهر مدت‌ها است صحنه برخورد پلیس با تجمغ‌های معترضان دموکراسی‌خواه بوده است.

هنگ کنگ تا سال ۱۹۹۷ به مدت ۹۹ سال تحت اجاره انگلیس بود اما در آن سال با انقضای مدت اجاره، به حاکمیت جمهوری خلق چین بازگشت.

طبق اصل “یک کشور، دو سیستم” که دولت مرکزی چین هنگام تحویل حاکمیت هنگ‌کنگ آن را پذیرفت، قرار بود این سرزمین تا سال ۲۰۴۷ از حقوق و آزادی‌های دموکراتیک در حدی بالاتر از ساکنان سرزمین اصلی چین برخوردار شود و ساکنان آن بخش عمده امکانات و حقوقی را که در زمان استعمار انگلیس از آن برخوردار بودند، حفظ کنند.

در همین زمینه، آمریکا “تداوم حمله چین به نهادهای دموکراتیک هنگ‌کنگ” را محکوم کرده است.

انتقاد آمریکا پس از آن مطرح شده که چین از برنامه خود برای تغییر نظام انتخاباتی در هنگ‌کنگ خبر داد.

ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته است این حرکت دولت چین حمله مستقیم به استقلال و آزادی هنگ‌کنگ و روند دموکراسی در این منطقه است.

به گفته سخنگوی وزارت خارجه آمریکا عملی شدن این تغییرات نهادهای دموکراتیک هنگ‌کنگ را تضعیف خواهد کرد.

ند پرایس افزود واشنگتن در تلاش است تا با همراهی متحدانش اقدامی جمعی را علیه نقض حقوق اقلیت مسلمان در چین و سرکوب در هنگ‌کنگ انجام دهد.

پیشتر اتحادیه اروپا از پکن خواست تبعات سیاسی و اقتصادی تصمیم‌های خود برای تغییر نظام انتخاباتی هنگ‌کنگ را به دقت بررسی کند، تغییراتی که به گفته این اتحادیه آزادی‌های اساسی، تکثرگرایی سیاسی و اصول دموکراسی را تضعیف می‌کند.

وزارت خارجه بریتانیا نیز از مقام‌های چین خواست به تعهدات خود نسبت به مردم هنگ‌کنگ از جمله رعایت حقوق و آزادی‌های اولیه آنها عمل کند.


به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.