Thursday, 24 June , 2021
امروز : پنج شنبه, ۳ تیر , ۱۴۰۰ - 15 ذو القعدة 1442
شناسه خبر : 3177
  پرینتخانه » سیاست, قـطـار اخـبـار تاریخ انتشار : ۲۳ دی ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۹ |
رئیس فرهنگستان علوم پزشکی

استفاده نکردن واکسن امریکایی حق مسلم ماست

  رئیس فرهنگستان علوم پزشکی در واکنش به اظهارات اخیر یکی از مسئولان سازمان جهانی بهداشت درباره برنامه ایران برای خرید واکسن کرونا، گفت: بسیار سپاسگزار خواهیم بود اگر تصمیمات ما را بیشتر سیاسی نکنید و با کمک به ما در دستیابی به همه تجهیزات پزشکی و واکسن‌های قابل اعتماد برای کنترل این بیماری همه‌گیر […]

استفاده نکردن واکسن امریکایی حق مسلم ماست
 

رئیس فرهنگستان علوم پزشکی در واکنش به اظهارات اخیر یکی از مسئولان سازمان جهانی بهداشت درباره برنامه ایران برای خرید واکسن کرونا، گفت: بسیار سپاسگزار خواهیم بود اگر تصمیمات ما را بیشتر سیاسی نکنید و با کمک به ما در دستیابی به همه تجهیزات پزشکی و واکسن‌های قابل اعتماد برای کنترل این بیماری همه‌گیر از ما حمایت کنید.

دکتر سیدعلیرضا مرندی رئیس فرهنگستان علوم پزشکی در نامه‌ای به آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، آورده است: «اینجانب در مکاتبات متعددی در تاریخ‌های ۲۶ نوامبر ۲۰۱۲ و ۲۶ ژانویه ۲۰۱۳و ۲۱ اگوست ۲۰۱۳ و  ۱۴ می ۲۰۱۹ و دوم آوریل ۲۰۲۰ به سازمان ملل متحد و سازمان بهداشت جهانی بارها تاکید کرده‌ام که تحریم‌های ظالمانه آمریکا و کشورهای غربی حامی آن منجر به عدم دسترسی داروهای حیاتی برای مردم ایران شده و آنها را از اساسی‌ترین حقوق انسانی خود محروم نموده است. 

این تحریم‌های ناروا و ناتوان‌کننده در چندین دهه از زمان جنگ تحمیلی رژیم صدام حسین علیه ایران که ایالات متحده و بسیاری از کشورهای غربی در تامین تجهیزات نظامی و سلاح‌های شیمیایی از او پشتیبانی نمودند تا به امروز یعنی در همه‌گیری کرونا به ما تحمیل شده و می‌شود.

کووید ۱۹ به کل کشورهای جهان ضربه زده است که در مورد برخی کشورها مانند جمهوری اسلامی ایران بدتر از دیگر کشورها بوده است و برای مردم ایران به دلیل ادامه تحریم‌های وحشیانه‌ای که آنها را از دسترسی به داروها و تجهیزات پزشکی محروم نموده، فرصت لازم و توان ضروری را گرفته است. 

تاسف‌آور است که همه این اتفاقات تقریبا در سکوت کامل سازمان‌های مدافع حقوق بشرغربی و نهادهای بین‌المللی که باید خواستار دسترسی ایران به کمک‌های پزشکی در طی این همه‌گیری جهانی باشند، صورت گرفته است.»

مرندی در ادامه نامه آورده است: «علیرغم همه این فشارهای ظالمانه، ایران طی چهار دهه گذشته موفق شده است شاخص‌های بهداشتی خود را به طور قابل توجهی بهبود بخشد و نمونه توسعه‌ای برای غرب آسیا و فراتر از آن باشد. 

ایران با کمک شبکه‌های مراقبت‌های بهداشتی و کمک‌های مردمی، در مقایسه با کشورهای مشابه که برخلاف ما از دسترسی به همه امکانات و تجهیزات پزشکی مورد نیاز برخوردار هستند، پیشرفت قابل ملاحظه‌ای در مراقبت‌های بهداشتی برای جمعیت خود داشته است. شکی نیست که اگر تحریم‌های ظالمانه آمریکا نبود، شیوع ویروس کرونا در ایران از یک میلیون و دویست هزار نفر و میزان مرگ و میر از ۵۶۰۰۰ نفر می‌توانست بسیار کمتر باشد.»

در ادامه نامه رئیس فرهنگستان علوم پزشکی ایران به دبیرکل سازمان ملل متحد آمده است: «در حالی که مفهوم سکوت شما و دیگر سازمان‌های مدافع حقوق بشر در مقابل این تحریم‌های ظالمانه پزشکی هنوز برای جامعه پزشکی ما روشن نیست منظور این گفته مدیر اجرایی برنامه فوریت‌های سلامت سازمان جهانی بهداشت در کنفرانس مطبوعاتی اخیرش در واکنش به سخنان رهبر ما آیت‌الله خامنه‌ای که واکسن‌هایی که به اندازه کافی آزمایش نشده را رد کرده‌اند چیست که گفته است: “کرونا را سیاسی نکنید”.

برای ما عدم موفقیت سازمان ملل و سازمان بهداشت جهانی در پاسخ به تحریم‌های غیرانسانی آمریکا همان چیزی است که “سیاسی” شده است. ما نگرانیم که سازمان بهداشت جهانی به نفع فناوری آمریکا که به طور کافی آزمایش نشده است و می‌تواند جان بسیاری از مردم جهان را به خطر بیندازد تمایل پیدا کرده است و این به منظور بازگشت مجدد ایالات متحده در این سازمان باشد. 

توضیح دیگری در این خصوص وجود ندارد که چرا یک مقام ارشد سازمان بهداشت جهانی خود را درگیر تصمیمات منطقی، سنجیده و علمی یک کشور عضو (یعنی جمهوری اسلامی ایران) می‌کند.»

وی در ادامه نامه خود آورده است: «دانشمندان ایرانی به سختی تلاش کرده‌اند تا واکسن‌های کرونا را تولید کنند که اگر تحریم‌ها نبود زودتر موفق می‌شدند، ما آمادگی داریم واکسن را از هر منبع خارجی که مطمئن هستیم، در اختیار مردم خود قرار دهیم. 

آنچه که نسبت به آن باید محتاط باشیم تزریق واکسن mRNA به مردم است که این نوع واکسن با سرعت بی‌سابقه‌ای، براساس فناوری که هرگز قبلا مجوز نداشته، تولید شده است. عوارض جانبی بالقوه درازمدت این نوع واکسن آنقدر نامشخص است که حتی شهروندان آمریکایی (در صورت ابتلا به عوارض آن) مجاز به پیگیرد قانونی از شرکت ها یا دولت نیستند. 

چرا ما باید از کشورها یا شرکت‌هایی که کارآیی و ایمنی کافی واکسن را اثبات نکرده‌اند، واکسن خریداری کنیم و سپس آنها را روی مردم کشورمان آزمایش کنیم، همان مردمی که تحت تحریم‌های پزشکی از چنین کشورها صدمات زیادی خورده‌اند؟

ما به خوبی می‌دانیم که واکسن‌های تولیدشده با فناوری جدید mRNA هیچ تضمینی برای اثربخشی طولانی‌مدت بدون عوارض جانبی ندارند، در حالی که بسیاری از منابع علمی به عوارض جانبی احتمالی درازمدت آن اشاره می‌کنند، سال‌ها زمان خواهد برد تا با به دست آوردن داده‌های علمی از ایمن بودن آن اطمینان حاصل کرد.

ما مستقل هستیم و حق مسلم خود می‌دانیم که نسبت به رد واکسن‌هایی که دارای فناوری نامطمئن بوده یا از آزمایش، ایمنی یا قابلیت اطمینان ناکافی برخوردار هستند تصمیم‌گیری کنیم. بسیار سپاسگزار خواهیم بود اگر تصمیمات ما را بیشتر سیاسی نکنید و با کمک به ما در دستیابی به همه تجهیزات پزشکی، فناوری‌های مورد نیاز، داروها و واکسن‌های قابل اعتماد برای کنترل این بیماری همه‌گیر از ما حمایت کنید.»


برچسب ها
, ,
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.