Saturday, 8 May , 2021
امروز : شنبه, ۱۸ اردیبهشت , ۱۴۰۰ - 27 رمضان 1442
شناسه خبر : 5454
  پرینتخانه » اخبار روز, جامعه تاریخ انتشار : ۲۹ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۳ |

اتانازی در اسپانیا قانونی شد

  قانونگذاران اسپانیا، اتانازی در این کشور را قانونی کردند. «به مرگی» (اتانازی) به بیماران صعب العلاج فرصتی می دهد که بتوانند خودخواسته برای کاهش رنج روزمره، مرگ آسان را تجربه کنند. اسپانیا چهارمین کشور اتحادیه اروپاست که در آن به‌مرگی قانونی می شود. ۲۰۲ نماینده پارلمان به این قانون رای موافق و ۱۴۱ تن […]

اتانازی در اسپانیا قانونی شد
 

قانونگذاران اسپانیا، اتانازی در این کشور را قانونی کردند.

«به مرگی» (اتانازی) به بیماران صعب العلاج فرصتی می دهد که بتوانند خودخواسته برای کاهش رنج روزمره، مرگ آسان را تجربه کنند.

اسپانیا چهارمین کشور اتحادیه اروپاست که در آن به‌مرگی قانونی می شود. ۲۰۲ نماینده پارلمان به این قانون رای موافق و ۱۴۱ تن از آنها رای مخالف و دو نفر رای ممتنع دادند.

وزیر بهداشت اسپانیا با حضور در پارلمان، تصویب این قانون پیشنهادی دولت سوسیالیست اسپانیا را یک «پیشرفت مدنی تاریخی» خواند. کارولینا داریاس خطاب به نمایندگان گفت: « امروز روز مهمی در تاریخ ماست. ما در حال به رسمیت شناختن یکی از رکن های اصلی حقوق بشر هستیم. ما در حال حرکت به سوی جامعه ای انسانی تر و عادلانه تر هستیم.»

این قانون تنها برای افراد بالای هجده سال وجاهت دارد.

در روز رای گیری در پارلمان اسپانیا در مادرید، گروه های مخالف و موافق اتانازی دست به تجمع زدند.

نهاد کلیسا و گروه های راست افراطی مخالف اصلی تصویب چنین قانونی بودند.

حزب راست افراطی «وکس» پس از تصویب قانون آن را مایه شرمساری اسپانیا خواند و ادعا کرد به مرگی را در دادگاه قانون اساسی اسپانیا به چالش خواهد کشید.

با این حال آخرین نظرسنجی ها نشان می دهند که بیش از ۹۰ درصد شهروندان اسپانیایی خواهان جرم زدایی از به مرگی در این کشور می باشند. این نظرسنجی در سال ۲۰۱۹ انجام شد.

پیش از اسپانیا، سه کشور بلژیک، لوکزامبورگ و هلند، سه عضو اتحادیه اروپا، به‌مرگی را قانونی کرده بودند. بسیاری از شهروندان دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا که بیماریهای صعب العلاج دارند و اجازه به‌مرگی در کشورهایشان به آنها داده نمی شود، به این سه کشور سفر می کنند. حالا اسپانیا هم می تواند میزبان این افراد باشد. سوئیس هم یکی از کشورهای اروپایی است که در آن مدتهاست اتانازی قانونی شده است. این کشور عضو اتحادیه اروپا نیست.

همزمان با اسپانیا، دولت پرتغال نیز چنین طرحی را برای تصویب به پارلمان فرستاد که البته شکست خورد.

 


 

برچسب ها
,
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.