Tuesday, 11 May , 2021
امروز : سه شنبه, ۲۱ اردیبهشت , ۱۴۰۰ - 30 رمضان 1442
شناسه خبر : 5088
  پرینتخانه » اخبار روز, فرهنگ و هنر تاریخ انتشار : ۲۱ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۳ |

آمار حضور زنان در در سطوح مدیریتی رسانه های جهان

مردان همچنان در سطوح مدیریتی رسانه‌های جهان حرف اول را می‌زنند؛ فقط ۲۲درصد از دبیران ارشد در نهادهای خبری، زن هستند. این نتیجه ارزیابی جدید مؤسسه مطالعات روزنامه‌نگاری رویترز است.در این تحقیق که در ماه فوریه سال‌جاری میلادی(اواسط بهمن تا اواسط اسفند۹۹) انجام شده، نسبت جنسیتی سردبیران ۲۴۰رسانه آفلاین و آنلاین در ۱۲کشور از ۴قاره […]

آمار حضور زنان در در سطوح مدیریتی رسانه های جهان

مردان همچنان در سطوح مدیریتی رسانه‌های جهان حرف اول را می‌زنند؛ فقط ۲۲درصد از دبیران ارشد در نهادهای خبری، زن هستند.

این نتیجه ارزیابی جدید مؤسسه مطالعات روزنامه‌نگاری رویترز است.در این تحقیق که در ماه فوریه سال‌جاری میلادی(اواسط بهمن تا اواسط اسفند۹۹) انجام شده، نسبت جنسیتی سردبیران ۲۴۰رسانه آفلاین و آنلاین در ۱۲کشور از ۴قاره جهان، مورد بررسی قرار گرفته است.

کشورهای بررسی‌شده شامل کنیا و آفریقای‌جنوبی در آفریقا، هنگ‌کنگ، ژاپن و کره‌جنوبی در آسیا، فنلاند، آلمان، اسپانیا و انگلیس در اروپا، مکزیک و آمریکا در آمریکای‌شمالی و برزیل در آمریکای‌جنوبی هستند. در بین این ۱۲کشور، آفریقای‌جنوبی بهترین وضعیت را از نظر حضور زنان در پست‌های ارشد در رسانه دارد.

در این ارزیابی، یافته‌های بررسی سال گذشته میلادی مؤسسه رویترز که در ۱۰کشور انجام گرفته نیز مقایسه آماری شده است. از ۲۴۰رسانه‌ای که در سال ۲۰۲۱ بررسی شده‌اند، ۱۷۸رسانه در سال۲۰۲۰ نیز مورد ارزیابی قرار گرفته بودند. ۲کشور کنیا و اسپانیا در بررسی سال گذشته حضور نداشتند.

براساس آمار سال۲۰۲۰، فقط ۲۲درصد از دبیران ارشد در ۲۴۰رسانه بررسی‌شده، زن هستند؛ این در حالی است که زنان ۴۰درصد روزنامه‌نگاران فعال در این رسانه‌ها را تشکیل می‌دهند. نسبت سردبیران زن در رسانه‌ها در سال۲۰۲۱ به ۲۴درصد رسیده است. در ۱۷۸رسانه‌ای که پارسال و امسال بررسی شده‌اند، برخی جابه‌جایی‌ها در پست‌های رده بالای تحریریه‌ها وجود داشته که میزان آن، از کشوری به کشور دیگر متفاوت است. در بین ۳۷سردبیر جدید که در سال ۲۰۲۱ در این رسانه‌ها مشغول به‌کار شده‌اند، ۱۶درصد، زن بوده‌اند. این در حالی است که ۱۴درصد از سردبیرانی که کنار رفته‌اند نیز زن بوده‌اند.

درصد زنانی که در پست‌های رده‌بالای تحریریه‌ها مشغول به‌کار هستند، در ۱۲کشور بررسی‌شده متفاوت است. در ژاپن در سال۲۰۲۱ نیز مانند سال۲۰۲۰، هیچ‌کدام از رسانه‌ها سردبیر زن نداشته‌اند. در مقابل، در آفریقای‌جنوبی، ۶۰درصد از دبیران ارشد رسانه‌ها زن بودند. این میزان سال گذشته ۴۷درصد بوده است. غیر از آفریقای‌جنوبی، در ۱۱کشور دیگر، بیشتر سردبیران ارشد مرد هستند؛ هر چند در آمریکا، نسبت میان سردبیران مرد و زن بسیار نزدیک است. مقایسه ۱۰کشور بررسی‌شده در سال‌های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۰ نشان می‌دهد درحالی‌که میزان حضور زنان در پست سردبیری در برخی کشورها ازجمله کره‌جنوبی، آمریکا و آفریقای‌جنوبی، بیشتر شده، آمار در بعضی کشورها مانند برزیل، آلمان و فنلاند کاهش داشته است.

بین تعداد روزنامه‌نگاران زن و درصد زنان شاغل در پست‌های ارشد تحریریه، مانند سال گذشته یک رابطه مثبت وجود دارد. در کشورهایی که زنان روزنامه‌نگار زیادتری دارند، زنان بیشتری هم سردبیر هستند.

با وجود این در ۱۰کشور از ۱۲کشور، درصد زنانی که به‌عنوان روزنامه‌نگار فعال هستند بیشتر از نسبت زنانی است که در پست‌های ارشد فعالیت می‌کنند؛ البته به‌جز آمریکا و آفریقای‌جنوبی.  در آفریقای‌جنوبی، ۶۲درصد از روزنامه‌نگاران زن هستند.اگر درصد زنانی که در پست‌های رده‌بالای تحریریه کار می‌کنند را با شاخص نابرابری جنسیتی (Gender Inequality Index) که سازمان ملل متحد در سال۲۰۲۰ منتشر کرده مقایسه کنیم، الگوی مشخصی در ۱۱کشور(هنگ‌کنگ در این شاخص بررسی نشده) نمی‌بینیم.

به بیان دیگر، رابطه مستقیمی بین میزان برابری جنسیتی در جامعه و درصد زنان سردبیر در تحریریه‌ها وجود ندارد. برای مثال، نسبت برابری جنسیتی در کشورهایی مانند آلمان و کره‌جنوبی بالاست، اما این به آن معنا نیست که زنان بیشتری در رده‌های بالا در رسانه‌های این کشورها فعالیت دارند. از سوی دیگر، درصد مخاطبان رسانه‌های آنلاین که گفته‌اند اخبار را دست‌کم از یک رسانه که یک زن مدیریت تحریریه آن را برعهده دارد دنبال می‌کنند از ۹۴درصد در کنیا تا صفر درصد در ژاپن متغیر است. در نیمی از کشورهای بررسی‌شده، کمتر از نصف کاربران رسانه‌های اینترنتی، منبع خبری‌شان را در طول یک هفته قبل از نظرسنجی، دست‌کم یک رسانه که سردبیر آن زن است، اعلام کرده‌اند. متوسط این میزان از سال گذشته تا امسال تغییر نکرده است.

با وجود افزایش تلاش‌ها برای ارتقای برابری جنسیتی در رسانه‌های خبری، ارزیابی مؤسسه رویترز نشان می‌دهد که در یک‌سال گذشته تغییر محسوسی در نسبت حضور مردان و زنان در پست‌های ارشد تحریریه‌ها انجام نشده است. البته بهبود این شرایط زمان می‌برد و با وجود تأثیر شیوع کرونا، قرنطینه و به‌دنبال آن موج تعدیل نیرو در رسانه‌ها، سال گذشته از جنبه‌های مختلف، سال غیرعادی و سختی برای رسانه‌ها بود. سال‌جاری میلادی ممکن است حامل اتفاق‌های مثبتی باشد. چند رسانه شاخص قرار است در ماه‌های آینده سردبیران جدیدی منصوب کنند و برخی رسانه‌ها نیز به ضرورت ارتقای تنوع جنسیتی در فضای تحریریه خود پی برده‌اند. نتیجه این تغییرات در گزارش سال۲۰۲۲ مؤسسه رویترز مشخص خواهد شد.

 


 

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.