Sunday, 16 May , 2021
امروز : یکشنبه, ۲۶ اردیبهشت , ۱۴۰۰ - 5 شوال 1442
شناسه خبر : 5657
  پرینتخانه » الف, با گزارشگران الفبا تاریخ انتشار : ۰۸ فروردین ۱۴۰۰ - ۲۳:۱۴ |
گزارش ویژه "الفبا" / به بهانه شلیک توپ در کنار برج آزادی

آزادی در خطر

در آستانه ی سده جدید، لشکر ۲۳ نیروی زمینی و دژبان کل ارتش در همکاری با شهرداری تهران پس از سالها به مناسبت آغاز سال جدید اقدام به شلیک توپ کردند. چند روز پس از این رویداد، برخی از کارشناسان این عرصه به انتقاد از این اقدام پرداختند و آن را اقدامی غیرکارشناسی و در راستای آسیب دیدگی بیشتر برج آزادی دانستند.نیاز برج آزادی به ترمیم، و بازسازی در سالیان اخیر ضرورتی انکارناپذیر است اما این پروژه ترمیم و بازسازی نیز حتی اگر به صورت کامل و با انجام کارشناسی های دقیق انجام بگیرد تنها یک بخش از نگهداری و حفاظت از برج آزادی است و بخش مهم دیگر در اینباره ساماندهی خیابانها و سازه های اطراف برج آزادی است که در 4 دهه گذشته گسترش بی رویه ای داشته است.
آزادی در خطر
 

«تمام درزها و گوشه و کنارهای برج در حال تخریب است و آب از همه جای برج در حال ورود به پی و شالوده آن است. اگر هرچه سریعتر به داد آن نرسیم حتما خراب خواهد شد».

این سخنان مدیر مجموعه “سنگ و گوهر” مجموعه برج آزادی در نیمه نخست دهه ۹۰ به یکباره باعث ایجاد موجی از نگرانی ها درباره وضعیت برج آزادی شد.

برجی که ۴ دهه از احداث آن می گذرد اما طبق گفته معمار و طراح این “نماد ملی”، در ساخت آن از بهترین و مرغوبترین سنگها و فلزات استفاده شده بود.

عباس امانت درباره این موضوع چند سال پیش از این گفته بود « این بنا سنگ هایی دارد که در قسمت پایین برج ۳٫۲ متر طول و ۱٫۶ متر ارتفاع دارند و کار دست سنگتراشانی است که به نظر من یک کار بی نظیری انجام داده اند… مهندس مشاوری که برج را طراحی کرده، یک از بهترین ها در دنیاست».

اما از چند سال قبل که شهرداری تهران و سازمان میراث فرهنگی عملیات مرمت برج آزادی را آغاز کردند، نگرانی های درباره عدم کار ِ کارشناسی در این زمینه توسط شهرداری و میراث فرهنگی بوجود آمد.

این نگرانی ها حتی به مرحله ای رسید که سازمان میراث فرهنگی فعالیتهای شهرداری تهران در زمینه مرمت برج را به “فاجعه ای دردناک در تاریخ ساماندهی آثار تاریخی” تشبیه کرد.

عباس امانت طراح برج آزادی نیز در آن هنگام نگرانی های خود را اینگونه اعلام کرد «از آنجا که بخش های زیر زمینی میدان خیلی بزرگ است، صدمه دیدن عایق ها یعنی قیرگونی دیوارها و سقف ها و نفوذ رطوبت مساله ای جدی است که باید فورا به آن رسیدگی شود. چون نفوذ آب در طول زمان، بتن را ضعیف می کند».

اما ۵ سال پس از این ابراز نگرانی ها مشخص شد که نفوذ آب به شالوده برج آزادی،خطر تخریب را با خود برای نماد معماری مدرن در ایران به ارمغان آورده است و نکته قابل توجه آنکه مسئولان مجموعه فرهنگی برج آزادی این خطر را باعث عدم انجام “کارهای فنی و اصولی” در دوران مرمت برج دانسته اند.

روابط عمومی مجموعه فرهنگی برج آزادی در آن دوران پس از انتشار خبر نفوذ آب به شالوده این برج اینگونه به تایید این مطلب پرداخت «نشت و نفوذ آب به سطح زیرین برج آزادی، مورد توجه این مجموعه بوده است و با بررسی به عمل آمده توسط کارشناسان مرتبط به نظر می‌رسد نفوذ آب بیشتر از محل تداخل عایق با ریشه‌های درخت، درختچه‌ها، کناره‌های فضای سبز متصل به سنگ فرش و راه‌پله ها و عدم انجام عایق کاری فنی و اصولی در سطح کلی فضای محوطه برج آزادی هنگام بازسازی در سال ۱۳۸۶ بوده است».

این توضیحات روابط عمومی برج آزادی چندی بعد با تایید مدیر وقت این برج نیز همراه شد، آنجا که غلامحسین شاه‌علی در یک برنامه تلویزیونی اعلام کرد« نفوذ آب به برج آزادی از ۸ سال پیش آغاز شده و اگر این مشکلات به صورت مقطعی مطرح و دوباره به فراموشی سپرده شود اتفاقات جبران‌ناپذیری برای برج آزادی رخ خواهد داد».

شاه علی درباره این مسئله که چگونه است ضمن آگاهی از نفوذ آب به برج از ۸سال گذشته تا کنون اقدامی موثر در اینباره انجام نگرفته است،گفت «یکی از اشکالات ایران در همه بخشهای مدیریتی تغییرات زود به زود مدیران است و تا مدیری در فاصله یکی دو سال تصمیم بر برنامه‌ریزی می‌گیرد، او را عوض می کنند. ما با بنیاد رودکی و مجموعه آزادی مکاتباتی داشتیم همچنین شورای شهر تهران، میراث فرهنگی و کمیسیون گردشگری مجلس را نیز دعوت به همکاری کردیم تا بحث ترمیم و بازسازی به خوبی انجام شود و درغیر این صورت اتفاقات ناگواری می‌افتد».

در آن دوران بر اساس نظر مدیر برج آزادی برای جلوگیری از وقوع این اتفاقات ناگوار،به ۵ میلیارد تومان هزینه نیاز بود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران در آن دوران پس از انتشار خبرهایی درباره ترک خوردگی پایه های برج آزادی،این مسئله را تکذیب کرد.

محمدحسین فراهانی که جهت انجام مقدمات طرح ترمیم و بازسازی برج آزادی از این برج دیدن کرده بود درحالی ترک خوردگی پایه های برج را تکذیب کرد که راهی جز تایید نفوذ آب به شالوده برج و وجود خطر تخریب برج در ادامه این روند،نداشت.

از همین رو توافقات میان میراث فرهنگی و مدیریت مجموعه برج آزادی به آنجا انجامید که مسئولان برج یک سازه  خیمه‌ای را پس از تائید کارشناسان روی گنبد رک بالای برج نصب کرده تا از نفوذ بیشتر آب جلوگیری شود و پس از انجام اینکار عملیات ترمیم و بازسازی برج آغاز شود.

اما از طرفی این امکان وجود دارد که پس از نصب این سازه خیمه مانند روی گنبد برج،با پایان فصل زمستان و اتمام بارندگی ها،مسئولان باردیگر پروژه ترمیم برج را نیمه کاره رها کرده و بازهم ماجرای سال ۸۶ تکرار شود.

همان ترمیم های موضعی و نمایشی که مدیر وقت برج آزادی درباره آنها می گفت «البته قبلا نیز چند بار کار ترمیم فصلی و موضعی صورت گرفته بود ولی تاکنون کار کارشناسی و اصولی صورت نگرفته است».

پس از گذشت حدود ۴ سال از آن ماجراها بار دیگر خبرهایی مبنی بر آسیب دیدگی پایه های برج آزادی در برخی از رسانه ها منتشر شد.

و البته اینبار نیز شهردار منطقه ۹ تهران اینگونه اخبار را به کلی تکذیب کرد.

سیدعلی مفاخریان با بیان اینکه میدان آزادی شامل چند آبنمای مختلف در حاشیه و رینگ پیرامونی و خطی در خود میدان است، گفت «رینگ بیرونی ۴ آبنما دارد که بعد از ۲۰ سال خاموشی ۲۲ بهمن ماه سال گذشته با رفع مشکلات فعال شد». به گفته شهردار منطقه ۹ تهران، آبنمای مرکزی میدان یک آبنمای خطی و یک آبنمای کروی دارد که بخش آبنمای مرکزی مشکلی برای گذر آب ندارد اما آبنمای خطی مشکلاتی دارد که باید برطرف شود.

وی با اشاره به اینکه گذردهی آب ربطی به وجود آب در میدان ندارد و مربوط به شبکه زه کش موجود در میدان آزادی است که در سال های گذشته به دلیل مرمت آسیب دیده خاطرنشان کرد «مرمت این شبکه را دچار اختلال کرده و معاونت فنی و عمرانی و سازمان زیباسازی شهر تهران در حال رسیدگی به مشکلات منافذ و گذردهی آب هستند و این مساله نیازمند مطالعات جامع تر است تا نقاط نفوذپذیر شناسایی و برطرف شود».

https://cdn.isna.ir/d/2021/03/20/3/61884065.jpg

اما باز هم ۴ سال پس از آن ماجرا، در آستانه ی سده جدید، لشکر ۲۳ نیروی زمینی و دژبان کل ارتش در همکاری با شهرداری تهران پس از سالها به مناسبت آغاز سال جدید اقدام به شلیک توپ کردند.

چند روز پس از این رویداد، برخی از کارشناسان این عرصه به انتقاد از این اقدام پرداختند و آن را اقدامی غیرکارشناسی و در راستای آسیب دیدگی بیشتر برج آزادی دانستند.

فریبرز ناطقی الهی، یکی از این افراد بود که با انتشار یادداشتی اینگونه به این مسئله واکنش نشان داد «کدام مجنونی در کنار برج آزادی اجازه شلیک توپ آن هم چند عدد را می دهد؟! آیا می دانید چه خسارتی به این برج و ملحقات آن وارد شده است! ندیده و ارزیابی نکرده عرض می کنم بسیار زیاد».

این استاد مهندسی سازه، زلزله و مدیریت بحران، در ادامه نوشت « ممکن است در حال حاضر به چشم دیده نشود ولیکن خسارتش صددرصد و عمده خواهد بود. آیا نمی شد این کار را در فضایی باز در دشتی سبز و پهناوربه پهنای کشورعزیزمان به دور از هرساختمان و تاسیساتی که نماد قدرت بالاتری را هم عرضه می کرد، شلیک کرد؟ چرا کنار برج آزادی؟».

شلیک توپ سال نو، چرا کنار برج آزادی؟

پس از برگزاری مراسم شلیک توپ، با انتشار تصاویری از آسیب دیدگی های برج آزادی در خبرگزاری های رسمی کشور، بحث درباره ترمیم این برج بار دیگر مطرح شد.

در حالی که نیاز برج آزادی به ترمیم، و بازسازی در سالیان اخیر ضرورتی انکارناپذیر است اما این پروژه ترمیم و بازسازی نیز حتی اگر به صورت کامل و با انجام کارشناسی های دقیق انجام بگیرد تنها یک بخش از نگهداری و حفاظت از برج آزادی است و بخش مهم دیگر در اینباره ساماندهی خیابانها و سازه های اطراف برج آزادی است که در ۴ دهه گذشته گسترش بی رویه ای داشته است.

ترافیک فراوان اطراف این برج و آلودگی هوای ناشی از آن یکی از مهم ترین عوامل تهدید استواری برج آزادی بشمار می رود. کارشناسان حتی از رطوبتی که از آبپاشی سبزه های اطراف برج نیز حاصل می شود در زمینه تهدید ساختمان برج احساس خطر می کنند و با این وجود تصور کنید که این آلودگی های فراوان ناشی از عبور و مرور خودروهای فراوان از جمله خودروهای سنگین در مرور زمان با برج آزادی چه خواهد کرد.

سنگهای بکار رفته در برج آزادی نیز که از جنس مرمر جوشقان می باشند به دلیل ترکیب آهکی که دارند،به شدت در معرض آسیب دیدیگی بر اثر آلودگی هوا می باشند.

تمامی این عوامل این روزها دست به دست هم داده اند تا این روزها بار دیگر آزادی را تهدید کنند.

 


برچسب ها
,
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.